Страховий стаж обчислюється Пенсійним фондом за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку згідно із ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV.
Чи входять відпустки без збереження зарплати до стажу
За періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку страховий стаж обчислювався в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цього закону 1 січня 2004 року.
Згідно з ним, до стажу роботи, який дає право на пенсію, зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі (п. «д» ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788).
Після 1 січня 2004 року до страхового стажу зараховуються періоди навчання лише певного переліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, згідно із статтею 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Особи, що навчаються у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі, цим переліком не передбачені.
Водночас особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, мають право на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Таким чином, навчання після 1 січня 2004 року може бути зараховане до страхового стажу за умови сплати страхових внесків на умовах добровільної участі у пенсійному страхуванні та за наявності зазначеної інформації в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
За інформацією