ВРУ відхилила законопроєкт, що запроваджував 7 ознак наявності трудових відносин

Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри
Якщо наявні чотири і більше ознак, роботу визнавали б такою, що має виконуватись на умовах трудового договору

8 січня 2025 р. ВРУ відхилила проєкт Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо регулювання деяких питань трудових відносин» від 25.02.2021 № 5054-1 (далі — Законопроєкт № 5054-1). Він мав врегулювати питання щодо зловживання правом укладати цивільно-правові договори та регламентувати правонаступництво в трудових відносинах.

Автор документа пропонувала визнавати відносини трудовими, якщо є чотири і більше ознак:

  • роботу виконують:
  • особисто за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем іншої особи;
  • на визначеному або погодженому робочому місці. Особа дотримується установлених правил внутрішнього трудового розпорядку;
  • у межах встановленої тривалості робочого часу та часу відпочинку;
  • процес праці носить постійний характер, виконавцю робіт не встановлюють конкретно визначений результат робіт за певний період часу;
  • особа, в інтересах якої виконують роботу, організовує умови праці, зокрема, надає засоби виробництва:обладнання, інструменти, матеріали, сировину тощо;
  • винагороду у грошовій та / або натуральній формі виплачують систематично;
  • поїздки та інші фінансові витрати, пов’язані з роботою відшкодовують.

Законопроєкт № 5054-1 мав доповнити КЗпП статтею 36-1 та визначити правонаступництво у трудових відносинах — продовження трудових відносин з працівниками у разі зміни власника підприємства, його злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділу. Цю норму запровадили Законом України «Про внесення зміни до Кодексу законів про працю України щодо трудових відносин при передачі суб’єкта господарювання» від 25.04.2024 № 3677-IX.

За інформацією телеграм-каналу народного депутата Железняка Ярослава

Головні зміни у трудовому законодавстві за 2024 рік

Статті за темою

Усі статті за темою

Призупинення трудового договору в умовах воєнного стану

Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
91126

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
265039

Як припинити дію колдоговору

Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
4914

Зміна істотних умов трудового договору

Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
8972

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді