Новий закон про працевлаштування осіб з інвалідністю полегшить умови для роботодавців

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Цей Закон почне діяти з початку наступного року

28 лютого 2025 року Президент підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення сприятливих умов для працевлаштування осіб з інвалідністю», яким вносяться зміни до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні». Закон вводиться в дію з 1 січня 2026 року.

Ключові переваги цього Закону для роботодавців:

– виключення з нормативу для працевлаштування посад з важкими, шкідливими чи небезпечними умовами праці. На таких робочих місцях прямо заборонена робота осіб з інвалідністю, що створювало необґрунтоване завищення розрахунку нормативу;

– заміна штрафу за непрацевлаштування осіб з інвалідністю на внесок для підтримки працевлаштування осіб з інвалідністю;

– зниження базової суми платежу зі 100% середньої річної зарплати до 40% середньомісячної зарплати за кожну незакриту вакансію.

Так, нарахування тепер здійснюватиметься щоквартально, відповідно розмір можливих санкцій за несплату внесків також здійснюватиметься щоквартально. Раніше оскільки сплата здійснювалась у вигляді річної санкції, бізнес сплачував пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, нараховані за кожен день несплати чи за кожне робоче місце, по якому помилково не було сплачено штрафні санкції. 

Загалом закон створює якісно нові підходи у працевлаштуванні осіб з інвалідністю, в тому числі шляхом впровадження апробованих в інших країнах підходів до розвитку стимулюючих механізмів для роботодавців.

За інформацією Федерації роботодавців України

Опановуємо уніфіковані форми документів за новим збірником від Державної архівної служби

Статті за темою

Усі статті за темою

Праця осіб з інвалідністю: які пільги та гарантії передбачені

Особа з інвалідністю — особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
4461

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю

Протягом року кадрові служби пильнують, аби на підприємстві працювали особи з інвалідністю у кількості, що відповідає нормативу робочих місць. Однак дуже часто з’ясовується, що норматив не виконано. Одна з причин — оскільки у розрахунку беруть участь усереднені показники, після заокруглень фактична чисельність осіб з інвалідністю виявляється меншою, аніж планували. Як уникнути такої проблеми?
16952

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
40302

Зразок виробничої характеристики для працівника, який оформлює інвалідність у МСЕК

Медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) працівник повинен пройти для встановлення інвалідності. Для цього необхідна виробнича характеристика, шаблон якої розробили експерти Системи.
23337

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді