А також чи можливо взяти таку відпустку за попередній рік, якщо тоді відбулось усиновлення

Жінка, яка усиновила дитину, має право на додаткову відпустку до досягнення дитиною 18 років, якщо вона не набула повної цивільної дієздатності раніше.
Додаткова відпустка надається у будь-який час протягом календарного року, незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини.
Якщо працівник набув право відпустку за підставою «один з батьків, які усиновили дитину» у минулому році, то він мав право на цю відпустку повної тривалості — 10 календарних днів.
Також працівнику має бути надано додаткову відпустку повної тривалості і за поточний рік, незважаючи на те, що 18-річного віку усиновлена дитина досягла 1 січня.

Працівник втратить право на відпустку з наступного року. При цьому працівник може скористатися днями додаткової відпустки за попередні роки у будь-якому році, оскільки ця відпустка не має строку давності.
За інформацією ФПСУ
Законодавство про відпустки в Україні передбачає надання щорічно додаткової оплачуваної відпустки працівникам із дітьми
Для працівників, які виховують неповнолітніх дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства підгрупи А І групи, законодавство гарантує право на соціальну відпустку.
У цій статті розглянемо важливі аспекти відпусток працівників, які мають дітей. Кому доступна додаткова соціальна відпустка на дітей, вік дітей, який дає право на соціальну відпустку, особливості надання таких відпусток та їх тривалість. Які особливості застосування додаткової відпустки матері двох дітей віком до 15 років та чи передбачена законодавством додаткова відпустка на дитину інваліда? Дізнайтеся у статті.
Довідка з місця роботи батька, що він не використав відпустку на дітей, необхідна матері, щоб отримати відпустку
З початком відпускної кампанії як у кадровиків та бухгалтерії, так і у працівників виникає немало запитань щодо відпусток, зокрема, про особливості їх надання під час воєнного стану. Відповідні на запитання знайдете в спеціальній підбірці про відпустки