Квота для працевлаштування учасників бойових дій, — законопроєкт
Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води
17 квітня 2025 р. у ВРУ зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння працевлаштуванню учасників бойових дій та забезпечення їх економічної самостійності» № 13180 (далі — Законопроєкт № 13180). Він спрямований на те, щоб забезпечити роботою ветеранів та удосконалити стимулюючі механізми підтримки роботодавців, які працевлаштують ветеранів.
Депутати пропонують запровадити квоту та гарантії для працевлаштування учасників бойових дій (далі —УБД), аналогічні до гарантій, які передбачені для осіб з інвалідністю.
Для роботодавців з чисельністю працівників понад 8 осіб її запровадять у розмірі 5 % середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу за попередній календарний рік. В розрахунок кількості 5 % квоти враховуватимуть тих працівників, у яких розмір оплати праці перевищує мінімальну зарплату. Таку норму планують запровадити через рік з дня, коли припинять чи скасують воєнний стан. Під час воєнного стану та 1 рік після нього квота складатиме 2 %.
Щоб забезпечити права УБД на працю, планують:
- запровадити механізм, щоб стимулювати роботодавців працевлаштовувати УБД. Роботодавцю, який за направленням Державної служби зайнятості працевлаштує УБД строком не менше ніж на 1 рік , компенсують 50 % фактичних витрат на оплату праці, але не більше подвійного розміру мінімальної зарплати на момент її виплати. Загальна тривалість виплати компенсації — 6 місяців;
встановити ЄСВ для УБД до 01.01.2028 на рівні мінімального страхового внеску аналогічно, як для резидентів Дія Сіті;
запровадити пріоритет у державній допомозі УБД, якщо вони здійснюватимуть підприємницьку діяльність, особливо сільськогосподарську;
віднести кошти, отримані від сплати фінансових санкцій за невиконання квоти до джерел, з яких формують кошти ФСС на випадок безробіття.
Якщо роботодавець протягом року не виконає квоту, з нього стягнуть штраф за кожного непрацевлаштованого громадянина у двократному розмірі мінімальної зарплати, яка встановлена на момент, коли виявлять порушення.
Зміни пропонують внести до Законів України:
- «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 23.09.1999 № 1105-XIV;
- «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI;
- «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI;
- «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.2004 № 1877-IV;
- «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» від 22.03.2012 № 4618-VI.
Таким чином досягнуть цілей, що передбачає Стратегія ветеранської політики на період до 2030 року, яку схвалив КМУ розпорядженням від 29.11.2024 № 1209-р.
За інформацією ВРУ