ЦПД з неповнолітніми: коли це законно

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Автор
Головний редактор порталу «Кадровик-01»
Укладати цивільно-правовий договір із підлітком можна — але лише за згодою батьків і з урахуванням обмежень за віком

ЦПД з неповнолітніми: коли це законно

Законодавство передбачає можливість укладення цивільно-правових договорів (ЦПД) з фізичними особами, включно з підлітками віком від 14 до 18 років. Проте така співпраця має певні законодавчі обмеження і вимагає особливого підходу.

ЦПД — це не трудові відносини. Особа, яка виконує роботу на підставі цивільно-правового договору, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, працює самостійно та на власний ризик. Такий договір укладається для виконання конкретної роботи або надання послуг.

Як оформити трудовий договір із неповнолітнім

Неповнолітні особи (від 14 до 18 років) мають неповну цивільну дієздатність. Тобто вони не можуть самостійно укладати цивільно-правові договори. Для цього обов’язкова письмова згода одного з батьків або законного представника (ст. 32 і 221 Цивільного кодексу України, а також ст. 188 КЗпП).

Обмеження щодо видів робіт: Закон забороняє залучати неповнолітніх до важких, небезпечних робіт, робіт із шкідливими умовами праці, а також до підіймання і переміщення вантажів, що перевищують встановлені норми (ст. 190 КЗпП).

Отже, ЦПД із неповнолітньою особою укладати можна, але виключно за згодою батьків або опікунів, і за дотримання обмежень щодо характеру робіт.

За інформацією Південно-Східного

міжрегіонального управління Держпраці

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи і прийняття на нове місце у той самий день

Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
25668

Дистанційна робота: особливості оформлення

Дистанційна робота набула нового значення, адже в умовах воєнного стану стала одним із правомірних механізмів продовження бізнесу. Що ж таке дистанційна робота та як правильно оформити дистанційну роботу? Чи регулюється дистанційна робота КЗпП? Які особливості має дистанційна робота в умовах війни? Відповіді на усі питання — у статті.
66391

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2025.
146170

Колективний договір

Порядок укладання колективного договору викликає у роботодавців безліч запитань. Як має виглядати типовий колективний договір? Колективний договір: обов'язковий чи ні? Чи потрібно реєструвати колективний договір? Чи передбачено відповідальність за відсутність колективного договору? Знайдіть відповіді у статті
182363

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді