Як діяти роботодавцю, якщо працівник визнаний непридатним до роботи за станом здоров’я

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Автор
Головний редактор порталу «Кадровик-01»
У разі виявлення невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров’я роботодавець повинен діяти відповідно до вимог КЗпП та законодавства про охорону праці — із дотриманням прав працівника та без дискримінації

Як діяти роботодавцю, якщо працівник визнаний непридатним до роботи за станом здоров’я

Якщо на підприємстві виникає ситуація, коли в кількох працівників виявляють невідповідність займаній посаді з огляду на медичний стан, роботодавець має діяти в рамках трудового законодавства та забезпечити збереження прав працівників.

Згідно із Законом України «Про охорону праці», роботодавець зобов’язаний фінансувати та організовувати медичні огляди працівників, зокрема тих, хто зайнятий на роботах із шкідливими або небезпечними умовами. У разі встановлення медичним висновком протипоказань до виконання певних робіт, працівникові не можна запропонувати таку роботу.

У разі потреби, за медичним висновком, роботодавець повинен запропонувати працівнику легшу роботу, яка відповідає його стану здоров’я. Це переведення можливе лише за згодою працівника.

 Звільнення за п. 2 ст. 40 КЗпП можливе лише тоді, коли:

  • працівник не погодився на переведення;
  • інша робота, що відповідає стану здоров’я, відсутня.

Як звільнити за станом здоров’я

Важливо: сам факт встановлення інвалідності або діагнозу не є автоматичною підставою для звільнення. Звільнення — це право роботодавця, а не обов’язок.

Альтернативні підстави для припинення трудових відносин:

  • за ініціативою працівника (ст. 38 КЗпП);
  • за угодою сторін (ст. 36 КЗпП).

Якщо працівник подає заяву на звільнення за власним бажанням через стан здоров’я, роботодавець зобов’язаний задовольнити її у зазначений день.

За інформацією Південно-Східного

міжрегіонального управління Держпраці

додаток

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи і прийняття на нове місце у той самий день

Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
25940

Дистанційна робота: особливості оформлення

Дистанційна робота набула нового значення, адже в умовах воєнного стану стала одним із правомірних механізмів продовження бізнесу. Що ж таке дистанційна робота та як правильно оформити дистанційну роботу? Чи регулюється дистанційна робота КЗпП? Які особливості має дистанційна робота в умовах війни? Відповіді на усі питання — у статті.
67272

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2025.
146756

Колективний договір

Порядок укладання колективного договору викликає у роботодавців безліч запитань. Як має виглядати типовий колективний договір? Колективний договір: обов'язковий чи ні? Чи потрібно реєструвати колективний договір? Чи передбачено відповідальність за відсутність колективного договору? Знайдіть відповіді у статті
182595

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді