Пільги «чорнобильцям» у разі тимчасової втрати працездатності

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності нагадав, що деякі законодавчі норми щодо компенсацій та пільг громадянам, віднесеним до категорії 4 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зазнали змін

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності нагадав, що деякі законодавчі норми щодо компенсацій та пільг громадянам, віднесеним до категорії 4 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зазнали змін.

Відповідно до статті 23 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ усі компенсації та пільги особам, віднесеним до 4 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, надаються за умови проживання або постійної роботи чи постійного навчання у зоні посиленого радіоекологічного контролю.

Оскільки на підставі Закону «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII з частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 27.02.1991 № 791а -ХІІ виключено зону посиленого радіоекологічного контролю (4 зону), пільги щодо виплати матеріального забезпечення особам, віднесеним до 4 категорії, починаючи з 01.01.2015, не надаються.

Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та віднесені до 1-3 категорії, встановлено такі соціальні гарантії: 

  • допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу;
  • допомога по догляду за хворим членом сім`ї у розмірі 100% одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи;
  • допомога по вагітності та пологам надається жінкам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, тривалістю 180 календарних днів (90 календарних днів до пологів і 90 після пологів). Зауважимо, що у разі ускладнень під час або після пологів листок непрацездатності на 14 додаткових календарних днів чорнобильцям не видається.

Відповідно до Порядку формування та подання страхувальниками звітності по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого Постановою правління ФСС з ТВП від 18.01.2011 № 4, пільги з виплати допомоги особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи підлягають відображенню в колонках 5 та 6 звіту за формою Ф.4-ФСС з ТВП, а саме:

1. Рядок 1 — по тимчасовій непрацездатності відображається лише сума різниці в оплаті листка непрацездатності між пільговим відсотком (100%) і відсотком з урахуванням страхового стажу. При цьому кількість днів, оплачених за рахунок коштів Фонду, відображається за весь період хвороби.

2. Рядок 2 — по догляду за дитиною відображається сума різниці в оплаті листка непрацездатності між пільговим відсотком (100%) і відсотком з урахуванням страхового стажу, кількість днів, оплачених за рахунок коштів Фонду, відображається за весь період хвороби.

3. Рядок 3 — по вагітності та пологам потрібно відобразити різницю в кількості днів та сумі допомоги між декретною відпусткою, наданою на загальних підставах (за 126 календарних днів), і декретною відпусткою, наданою на пільгових умовах (за 180 календарних днів).


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Чи враховується період навчання в страховий стаж для оплати лікарняного

Питання врахування періоду навчання в страховий стаж для нарахування лікарняних залишається актуальним серед студентів, учнів та молодих спеціалістів. Багато хто не знає чи входить до стажу навчання в інституті, тому важливо зрозуміти як це регулюється вітчизняним законодавством на сьогодні.
18577

Лікарняний сумісника: оплата та нарахування

Із 04.04.2025 змінились умови нарахування та оплати лікарняних сумісникам. Рекомендації експертів допоможуть уникнути помилок при оплаті тимчасової непрацездатності сумісників.
54413

Лікарняні у табелі

Тема лікарняних у табелі обліку робочого часу є важливою для правильного оформлення робочого часу та забезпечення законності в оформленні виплат працівникам, які тимчасово втратили працездатність. Якщо ви сумніваєтесь, яке позначення лікарняного в табелі робочого часу обрати чи маєте питання на кшталт «як в табелі позначається лікарняний» або «яким має бути відображення лікарняних в табелі обліку робочого часу» — читайте статтю.
49339

Електронні лікарняні

На сьогодні в Україні порядок оформлення лікарняного передбачає заповнення електронного реєстру лікарняних. Що таке е-лікарняний, як оплачується лікарняний? Як перевірити лікарняний та як відкрити лікарняний онлайн? Які терміни виплати лікарняних встановлює закон? Яким чином оформити листок непрацездатності по догляду за дитиною? Що робити якщо зіпсований листок непрацездатності? Коли соцстрах виплачує лікарняні та який передбачено термін виплати лікарняних за рахунок соцстраху? Відповіді та зразок заповнення листка непрацездатності — у статті
488879

Калькулятор календарних днів у періоді

У повсякденному житті часто виникає потреба точно обчислювати кількість календарних днів між двома датами. Це може бути необхідно для різних цілей, таких як обчислення відпустки, визначення терміну виконання робіт, підрахунок пенсійних виплат, фінансових зобов'язань тощо. Калькулятор календарних днів у періоді значно полегшує цей процес і дозволяє отримати точний результат без помилок.
6581

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді