Чи зобов’язаний працівник магазину робити профілактичні щеплення?

533

Запитання

Відповідь

Профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням, зокрема, на дифтерію та правець в Україні є обов’язковими і включаються до календаря щеплень (ч. 1 ст. 27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та ч. 1 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-ІІІ; далі — Закон № 1645).

Щеплення проти дифтерії та правця проводяться за епідемічними показаннями (розд. ІV «Щеплення, які проводяться на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями» Календаря профілактичних щеплень в Україні, затвердженого наказом МОЗ від 16.09.2011 № 595; далі — Календар щеплень). Причому для профілактики дифтерії при виникненні осередку інфекції контактні особи залежно від їх вакцинального статусу підлягають негайній імунізації:

  • нещеплені особи повинні одержати первинний вакцинальний комплекс (вакцинація та перша ревакцинація) препаратами згідно з віком;
  • особи, які підлягають ревакцинації згідно з Календарем щеплень у поточному році, повинні негайно отримати чергову ревакцинацію;
  • особи, імунізовані згідно з Календарем щеплень, повинні отримати додаткову дозу АД або АД-М анатоксину залежно від віку, якщо після останнього щеплення проти дифтерії пройшло не менше року.

Епідемічні показання — показання до проведення активної імунопрофілактики, що не передбачена вакцинацією за віком, у разі виникнення несприятливої епідемічної ситуації або загрози її виникнення, а також при можливому ризику інфікування у випадку контакту особи з джерелом інфекції.

Рішення про проведення обов’язкових профілактичних щеплень за епідемічними показаннями на відповідних територіях та об’єктах приймають головний державний санітарний лікар України, головний державний санітарний лікар АРК, головні державні санітарні лікарі областей, міст Києва та Севастополя, головні державні санітарні лікарі центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах оборони і військового будівництва, охорони громадського порядку, виконання кримінальних покарань, захисту державного кордону, Служби безпеки України (ч. 4 ст. 12 Закону № 1645). Ці повноваження визначені і відповідними положеннями про Державну санітарно-епідеміологічну службу України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 № 400/2011, та про територіальні органи Державної санітарно-епідеміологічної служби України, затвердженим наказом МОЗ від 19.01.2012 № 34).

Натомість предметом діяльності центру первинної медичної (медико-санітарної) допомоги є, зокрема, проведення профілактичних щеплень (далі — Центр ПМД) (п. 3.2 Примірного положення про центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги, затвердженого наказом МОЗ від 01.09.2011 № 557; далі — Положення № 557), а також проведення заходів масової та індивідуальної профілактики інфекційних захворювань (п. 2 розд. ІІ Положення про центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги, затвердженого наказом МОЗ від 29.07.2016 № 801; далі — Положення № 801). Ані Положенням № 557, ані Положенням № 801 (чинними на сьогодні) Центрам ПМД не надано контролюючих функцій, а тому листи центру ПМД мають лише інформаційний характер та не зобов’язують роботодавця направляти працівників на такі щеплення, увільняючи їх від роботи на цей час. До того ж в листі Центру ПМД має бути посилання на рішення головного державного санітарного лікаря щодо проведення такого обов’язкового щеплення за епідпоказниками.

Щодо відсторонення від роботи працівників, що відмовляться від щеплення, то відсторонення від роботи можливе лишу у випадках, передбачених законодавством. У цьому випадку немає підстав для відсторонення їх від роботи.

Особливості трудових договорів із сумісниками

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор кількості кадровиків

Якщо ваше підприємство належить до тих, що стрімко розвиваються, ви плануєте створювати нові підрозділи, філіали, добирати нових працівників, варто знати: це — додатковий оберемок кадрових справ. В нагоді стане зручний сервіс — «Калькулятор кількості кадровиків». Він зекономить ваш час на розрахунках і дасть змогу ліпше підготуватися до розмови з керівником про нагальну потребу прийняти на роботу ще одного працівника відділу кадрів.
10877

Причетність кадровика до проведення атестації робочих місць за умовами праці

Атестація робочих місць за умовами праці: для чого проводиться, чи забезпечує кадрова служба підприємства її проведення та чи можна відтермінувати в умовах воєнного стану. На ці запитання знайдете відповіді у статті.
5097

Формування кадрового резерву на підприємстві

Як правильно сформувати кадровий резерв, а потім ефективно працювати з резервістами? Покроковий алгоритм допоможе вирішити ці завдання, а також сприятиме покращенню процесу відбору персоналу при переведенні на інші посади, навчанні працівників новим професіям, методам праці, технологіям.
19648

Мотивація працівників у 2020 році

Мотивація працівників в сучасних умовах — одне із найважливіших завдань HR-менеджерів та кадровиків. Для того щоб правильно мотивувати до роботи підлеглих, керівник має насамперед добре розуміти людську природу. Пропонуємо вам 12 ідей, які допоможуть надихнути персонал на плідну роботу у 2020 році. Не відкладайте на потім, адже рік вже розпочався.
14034

«А що, якби ваша професія зникла?», або 5 нестандартних запитань для співбесіди

Стандартними анкетами не обійтися, щоб зрозуміти, що рухає людиною. Але вдало підібрані та вчасно поставлені неочікувані запитання допоможуть побачити кандидата з потрібного ракурсу. Нестандартні запитання не передбачають правильних чи неправильних відповідей, а дають кандидату можливість розкритися. Приклади таких запитань з коментарями психологів та фахівців з оцінки персоналу — у статті.
1542