Відповідь
Обов’язок роботодавця — забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи (ч. 2 ст. 30 ЗУ «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР). Обліковують, як працівники використовують робочий час, за допомогою табеля.
Табель обліку використання робочого часу заповнюють двічі:
- за першу половину місяця — для розрахунку зарплати за першу половину місяця;
- за весь місяць — для розрахунку зарплати за місяць та складання місячної та квартальної статистичної звітності.
☝ Як табелювати відсутність на роботі: 5 настановТабелі ведуть щомісяця на всіх працівників. Табель — підстава нарахувати зарплату працівнику, а ще джерело відомостей для державних статистичних спостережень із праці.
Зарплату виплачують працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів (ст. 115 КЗпП).
Форму державного статистичного спостереження № 1-ПВ (місячна) роботодавці подають до територіального органу державної статистики не пізніше 7-го числа місяця, наступного за звітним періодом (наказ Держстату від 10.06.2016 № 90).
Наприкінці місяця у табелі підраховують загальну кількість відпрацьованих днів/годин і днів/годин неявок на роботу.
Вахтовий метод — це особлива форма організації робіт, заснована на використанні трудових ресурсів поза місцем їх постійного проживання за умов, коли не може бути забезпечено щоденне повернення працівників до місця постійного мешкання.
Табель робочого часу — підстава для нарахування зарплатні працівникам. Хто підписує табель обліку робочого часу? Який порядок ведення табелю обліку робочого часу? Як відмічається відпустка без збереження заробітної плати в табелі? Які особливості заповнення передбачає табель обліку робочого часу, зразок заповнення у разі зміни в обліку робочого часу? Відповіді на ці важливі питання а також реальний приклад заповнення табелю обліку робочого часу ви знайдете у статті.
Переведення годинника на літній час передбачає додавання однієї години до поточного часу. Це зміна, яка зазвичай відбувається весною для економії енергії та кращого використання світлового дня. Про те, чи варто відображати весняне переведення годинника в табелі обліку використання робочого часу та які особливості має перехід на літній час 2025 року — читайте у статті.
Працівник може звернутися до роботодавця з проханням встановити йому індивідуальний графік роботи: раніше починати роботу, раніше закінчувати, зменшити час перерви. На практиці роботодавці ідуть назустріч працівникам, які аргументують таку потребу поважними причинами.
Управління робочим часом є важливим аспектом організації праці на підприємстві. Для ефективного обліку робочого часу роботодавець повинен розробити та затвердити відповідне Положення про облік використання робочого часу, яке регулює правила обліку, реєстрації та контролю за робочим часом працівників. Як скласти наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу — у статті.