Звільнення під час воєнного стану працівників, з якими відсутній зв’язок
Запитання
Який алгоритм звільнення працівників, які знаходяться в зоні бойових дій, і з ними відсутній зв'язок?
Відповідь
Роботодавець не може звільнити працівника, з яким немає зв’язку.
Звільнення працівників за різних підстав у воєнний час
Проаналізуємо детальніше.
Щоб звільнити працівника за власним бажанням під час воєнного стану, необхідно мати його заяву.
Щоб звільнити працівника за угодою сторін, потрібна домовленість працівника і роботодавця про таку підставу звільнення та про дату звільнення.
Роботодавець не може з власної ініціативи звільнити працівника, з яким немає зв'язку. Оскільки, щоб звільнити працівника за прогул, роботодавець має довести, що працівник відсутній на роботі без поважних причин. Так, частина 1 статті 149 КЗпП скеровує, що до застосування дисциплінарного стягнення роботодавець повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.
Скорочення працівника, з яким відсутній зв’язок під час війни, теж неможливе. Адже про наступне вивільнення працівників слід персонально попередити не пізніше ніж за два місяці, а ще одночасно запропонувати іншу роботу на підприємстві (ч. 1, ч. 3 ст. 49-2 КЗпП).
Крім того, роботодавець не знає, чи живий працівник, з яким відсутній зв’язок.
Отже, допоки працівники не вийдуть на зв’язок, позначайте їх відсутність в табелі обліку робочого часу «НЗ».
На час війни змінилися правила застосування законодавства про працю і навіть кадрове діловодство в цілому. Кількість робочих запитань постійно зростає, адже ситуація в країні та на кожному підприємтсві змінюється щохвилини. Щоб вберегтися від судової тяганини після перемоги, вчасно отримайте відповіді на свої запитання.