Неповний місяць роботи і страховий стаж для оплати лікарняних
Запитання
Згідно із записом у трудовій книжці працівника прийнято на роботу 15.01.2015, а в довідці ОК-5, виданій за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, за січень 2015 року вказано 31 день. Чи може зараховуватися до страхового стажу для оплати лікарняних повний місяць, якщо, з огляду на дату прийняття, фактично відпрацьовано лише його половину — 15 днів?
Відповідь
Так, може. Якщо працівник протягом місяця відпрацював лише 15 днів, але єдиний соціальний внесок сплачено на рівні мінімального, до страхового стажу для оплати листків непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності зараховують повний місяць. Пояснимо, чому.
Страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. При цьому період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску (ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105–XIV; далі — Закон № 1105).
Читайте також:
- Лікарняний у 2017 році: порядок заповнення
- Лікарняні: від видачі листка непрацездатності до оплати
- Чи зараховується підприємницька діяльність до страхового стажу для оплати лікарняних
- Чи враховується період навчання в страховий стаж для оплати лікарняного
- Страховий стаж до 3 років
- Військова служба до страхового стажу для оплати лікарняних не зараховується
Мінімальний страховий внесок — це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464–VI; далі — Закон про ЄСВ).
Якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).
Страховий стаж обчислюють у місяцях. Неповний місяць роботи зараховують до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків не менша за мінімальний страховий внесок.
Віталій Пузько,
заступник начальника юридичного відділу
Виконавчої дирекції Київського міського відділу
Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності