Чи уповноважений інспектор праці перевіряти військовий облік?

1153

Запитання

Відповідь

Ні, це не входить до повноважень Держпраці. Ведення військового обліку контролюють військові комісаріати.

Мета перевірки інспектором праці: чи можна довідатися завчасно? Читайте також: Інспекційні відвідування замість перевірок: усе по-новому

Питання, які підлягають контролю з боку Держпраці, визначено пунктом 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015 № 96. У фокусі контролю:

  • дотриманням законодавства про працю юридичними особами та фізичними особами, які використовують найману працю;
  • правильність застосування роботодавцями списків на пільгове пенсійне забезпечення, якість проведення атестації робочих місць за умовами праці;
  • дотримання вимог законодавства про працю, зайнятість населення в частині дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи; використання праці іноземців та осіб без громадянства; дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню;
  • дотримання вимог законодавства про рекламу щодо реклами про вакансії (прийом на роботу);
  • дотримання підприємствами та ФОП законодавства про зайнятість та працевлаштування інвалідів тощо.

Контролювати ведення військового обліку Держпраці не уповноважена.

Контроль за тим, як підприємства ведуть військовий облік, покладено на обласні на районні (міські) військові комісаріати (п. 77, 78 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженого постановою КМУ від 07.12.2016 № 921).

Олена Коновалова,
заступник директора департаменту з питань праці —
начальник відділу з питань трудових відносин
Державної служби України з питань праці,

Ірина Іванченко,
шеф-редактор журналу «Кадровик-01» та системи Експертус Кадри

Як провести скорочення чисельності та штату

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Підстави для інспекційного відвідування роботодавця

Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
2550

Штрафи на роботодавців у 2025 році

Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
2394

Відповідальність за порушення законодавства про відпустки

Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
29269

Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
11941

Відповідальність за неведення особової картки П-2

Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.
28729