Творча відпустка за сумісництвом
Запитання
Працівник, який працює в організації на умовах сумісництва, приніс копію наказу з основного місця роботи про надання йому творчої відпустки для закінчення дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук. Чи має він право на творчу відпустку?
Відповідь
Творча відпустка надається працівникам для закінчення дисертаційних робіт, написання підручників та в інших випадках, передбачених законодавством (ст. 16 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки), ст. 77 КЗпП).
Умови, тривалість, порядок надання та оплати творчих відпусток визначено постановою КМУ від 19.01.1998 № 45 (далі — Порядок № 45).
Творча відпустка надається працівникові, який успішно поєднує основну діяльність із науковою роботою (п. 1, 2 Порядку № 45) для:
- закінчення дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата або доктора наук;
- написання підручника, а також монографії, довідника тощо (далі — наукова праця).
Отримуємо від працівника документи, необхідні для оформлення творчої відпустки
Щоб оформити творчу відпустку для закінчення дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата або доктора наук, працівник має надати:
- заяву про надання творчої відпустки для закінчення дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата (доктора) наук;
- рекомендації наукової (науково-технічної) ради центрального органу виконавчої влади або вченої ради вищого навчального закладу III-IV рівня акредитації чи науково-дослідного інституту відповідного профілю (далі — вчена рада) про доцільність надання творчої відпустки (п. 2 Порядку № 45).
Щоб оформити творчу відпустку для написання підручника чи наукової праці, працівник має надати:
- заяву про надання творчої відпустки для написання підручника (наукової праці);
- довідку видавництва про включення підручника (наукової праці) до плану випуску видань на поточний рік (п. 3 Порядку № 45).
Визначаємо конкретну тривалість творчої відпустки
Тривалість творчої відпустки визначено пунктами 2, 3 Порядку № 45.
Творча відпустка надається працівнику:
- для закінчення дисертації
- тривалістю до 3-х місяців на здобуття наукового ступеня кандидата наук;
- тривалістю до 6-ти місяців на здобуття наукового ступеня доктора наук;
- для написання підручника чи наукової праці — тривалістю до 3-х місяців.
Конкретну тривалість відпустки для закінчення дисертації визначаємо за заявою працівника з урахуванням граничних строків її надання та рекомендацій вченої ради.
Конкретну тривалість відпустки для написання підручника чи наукової праці визначаємо за заявою працівника.
Для отримання рекомендації вченої ради про доцільність надання творчої відпустки необхідно підготувати відповідну наукову доповідь
Для отримання рекомендації про доцільність надання творчої відпустки здобувач наукового ступеня повинен зробити наукову доповідь на засіданні кафедри, відділу або лабораторії, де проводиться наукова робота. За результатами доповіді кафедра, відділ, лабораторія подають вченій раді мотивований висновок з обґрунтуванням тривалості творчої відпустки (п. 2 Порядку № 45).
Видаємо наказ про надання працівнику творчої відпустки
Творчі відпустки надають працівникам поряд з іншими відпустками, передбаченими законодавством, і оформлюють наказом власника або уповноваженого ним органу підприємства, установи, організації (далі — організація) (п. 4 Порядку № 45).
На час творчих відпусток за працівниками зберігається місце роботи (посада) та заробітна плата
На час творчих відпусток за працівниками зберігається місце роботи (посада) та заробітна плата (п. 5 Порядку № 45).
Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки (п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100).
Працівникові, який пропрацював в організації менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка.