Під час оформлення прийняття на роботу працівник повідомив, що не має трудової книжки. Як виявилося, — трудову книжку втрачено під час роботи в іншій країні. Як у такому разі відновити втрачену трудову книжку?
У вказаному випадку радимо працівниці звернутися із заявою на останнє місце роботи (перед роботою за кордоном) для оформлення дубліката трудової книжки. Підприємство, на яке збирається працевлаштуватися особа, не має права прийняти її на роботу без трудової книжки (або оформленого належним чином дубліката) (ст. 24 КЗпП).
Фіксувати в трудовій книжці нагородження і заохочення зобов’язує пункт 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58 (далі — Інструкція № 58). Що і як писати — визначає підрозділ «г» розділу 2 Інструкції № 58.
Під час оформлення на роботу всі працівники зобов’язані подавати на підприємство трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (витяг з електронної трудової книжки).
Коли фізична особа — підприємець починає використовувати найману працю, він автоматично стає роботодавцем. Саме з цього моменту виникає безліч запитань. Чи має ФОП заповнювати трудові книжки працівників у 2025 році? Що робити, якщо підприємець не має печатки? Чи оформлює ФОП трудову книжку особі, яка працевлаштовується вперше?