Кількість працівників з неповним робочим часом для інспекційного відвідування
Запитання
Однією із причин інспектування інспектором праці є те, що протягом місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого час, збільшилась на 20 і більше відсотків. Чи передбачено за це відповідальність і в яких розмірах?
Відповідь
Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис (ч. 3 ст. 64 Господарського кодексу України).
За угодою між працівником і роботодавцем можна встановити як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень (ч. 1 ст. 56 КЗпП). Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників (ч. 3 ст. 56 КЗпП).
Тобто введення роботодавцем до штатного розпису посади (декількох посад), що передбачають неповну зайнятість, та прийняття на ці посади працівників на умовах неповного робочого часу не є порушенням законодавства.
Перегляньте вебінар на тему «Перевірки роботодавців — 2017: новий порядок»
Однак, інформація, отримана від ПФУ, про те, що у роботодавця протягом місяця кількість працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилась на 20 і більше відсотків (пп. 6 п. 5 Порядку державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 26.04.2017 № 295) є підставою для інспектування інспектором з праці.
Перелік нормативно-правових актів, виконання яких контролюється під час інспекційного відвідування / невиїзного інспектування, а також Перелік питань, що вивчались під час інспекційного відвідування / невиїзного інспектування, затверджені наказом Мінсоцполітики від 18.08.2017 № 1338 (далі — Перелік № 1338).
Читайте також: Інспекційні відвідування замість перевірок: усе по-новому
Отже, інспектор з праці під час виїзного (невиїзного) інспектування перевірятиме, чи дотримує роботодавець норми КЗпП та інших нормативно-правових актів за Переліком № 1338.
Залежно від виявлених порушень, роботодавцю загрожують штрафні санкції, визначені статтею 265 КЗпП та адміністративна відповідальність посадових осіб.