Розлучений чоловік хоче звільнитися за власним бажання, щоб доглядати за дитиною до 14 років, яка мешкає з його колишньою дружиною. Чи зобов’язаний роботодавець задовольнити бажання цього працівника?
Відповідь
Якщо заява працівника про звільнення за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу, зокрема у зв’язку з потребою доглядати за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю, то роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Якщо працівник подав заяву на звільнення за власним бажанням для догляду за дитиною до 14 років і додав свідоцтво про народження дитини, така причина є поважною відповідно до статті 38 КЗпП. Законодавством не передбачено обмеження права працівників (жінки чи чоловіка) на звільнення за цією підставою, як і умови щодо проживання разом із дитиною. Таким чином, звільнити чоловіка для догляду за дитиною до 14 років у вказаний ним строк — правомірно.
Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
Звільнення під час відпустки по догляду за дитиною до 3 років хоч і є досить популярним на сьогодні, однак викликає низку питань. Як правильно оформити звільнення під час декретної відпустки? Чи можуть звільнити вагітну? У чому особливості звільнення за власним бажанням під час відпустки по догляду за дитиною? Чи можливе звільнення за угодою сторін під час декретної відпустки? Відповідь на ці та інші питання — знайдіть у статті
Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
Роботодавцям слід пам’ятати, як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті