Працівник захворів і пішов на лікарняний? Чи можливо, щоб він продовжив виконувати свою роботу за цивільно-правовим договором, перебуваючи при цьому на лікарняному?
Насамперед слід памятати, що трудовий та цивільно-правовий договір укладаються не довільно, а з огляду на специфіку діяльності.
Так, трудові відносини наявні, якщо:
особа виконує обов’язки, що належать до конкретної посади чи спеціальності;
обсяг обов’язків збігається із зобов’язанням за посадою;
працівник має бути присутнім на робочому місці за визначеним графіком;
процес роботи організовує роботодавець.
Штатну посаду при цьому визначають структура і штатний розпис.
Також потрібно пам’ятати, що предметом трудового договору є праця працівника в процесі виробництва, а предметом цивільно-правового договору є кінцевий результат праці (тобто результат можна виміряти конкретними величинами).
Відповідно, трудові договори регулює трудове законодавство, а цивільно-правові — цивільне.
Будьте обачними, адже підміна трудових відносин цивільно-правовими є порушенням трудового законодавства. За це роботодавця можуть притягти до фінансової, адміністративної та навіть кримінальної відповідальності.
Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.