Відповідь
КЗпП забороняє звільняти працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (ч. 3 ст. 40 КЗпП). Також не можна звільнити з ініціативи роботодавця:
- вагітну;
- жінку, яка має дитину віком до трьох років (до шести років — частина шоста статті 179 КЗпП);
- одиноку матір за наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю (ч. 3 ст. 184 КЗпП).
Гарантії, що встановлює стаття 184 КЗпП, поширюються також на:
- батьків, які виховують дітей без матері (зокрема в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
- опікунів (піклувальників);
- одного з прийомних батьків;
- одного з батьків-вихователів.
Підстава — стаття 186-1 КЗпП.
Звільнення у зв’язку з закінченням строку трудового договору (п. 2 ст. 36 КЗпП) не є звільненням з ініціативи роботодавця. Не поширюються на бабусю дитини гарантії статей 184 та 186-1 КЗпП. Тому роботодавець має право звільнити таку працівницю під час відпустки для догляду за дитиною.
Баба дитини пішла у відпустку для догляду за дитиною до трьох років. Закінчується трудовий договір у цій відпустці. Чи можна її звільнити, коли закінчиться строк трудового договору, якщо вона ще перебуває в цій відпустці? Роботодавець має право звільнити працівницю, що перебуває у відпустці для догляду за внучкою до досягнення нею трирічного віку. КЗпП забороняє звільняти працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (ч. 3 ст. 40 КЗпП). Також не можна звільнити з ініціативи роботодавця: вагітну; жінку, яка має дитину віком до трьох років (до шести років — частина шоста статті 179 КЗпП); одиноку матір за наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю (ч. 3 ст. 184 КЗпП). Гарантії, що встановлює стаття 184 КЗпП, поширюються також на: батьків, які виховують дітей без матері (зокрема в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі); опікунів (піклувальників); одного з прийомних батьків; одного з батьків-вихователів. Підстава — стаття 186-1 КЗпП. + Звільнення у зв’язку з закінченням строку трудового договору (п. 2 ст. 36 КЗпП) не є звільненням з ініціативи роботодавця. Не поширюються на бабусю дитини гарантії статей 184 та 186-1 КЗпП. Тому роботодавець має право звільнити таку працівницю під час відпустки для догляду за дитиною
Повне або часткове копіювання публікацій журналу для розповсюдження без письмового дозволу редакції журналу ЗАБОРОНЕНО
Джерело:
https://ekadrovik.expertus.com.ua/10006694
Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
Законодавство встановлює мінімальний розмір вихідної допомоги при звільненні працівника з роботи. Однак, роботодавець має право збільшити розмір вихідної допомоги у колективному договорі. Чи передбачає обмеження щодо виплати вихідна допомога при скороченні пенсіонера та які гарантії забезпечує вихідна допомога при звільненні військовослужбовцям — читайте у статті.
Трудовий договір може бути припинено, а працівника звільнено з роботи лише з підстав і в порядку, визначених трудовим законодавством. Які умови припинення трудового договору? Як здійснити оформлення припинення дії трудового договору? Чи відрізняється порядок розірвання трудового договору між працівником і фізичною особою – підприємцем? Як заповнити коректно бланк угоди про припинення трудового договору? Усе про документування: угода про припинення трудового договору (бланк) та наказ про припинення трудового договору (бланк) а також особливості припинення трудових відносин під час воєнного стану читайте у цій статті.
Компенсація відпустки при звільненні — право працівників. Читайте у статті: що таке відпускні при звільненні; як розрахувати кількість днів компенсації за невикористану відпустку; коли можлива заміна відпустки грошовою компенсацією; чи законна грошова компенсація за невикористану відпустку без звільнення; як нараховується компенсація за невикористану відпустку?
Звільнення за згодою сторін — одна із найпоширеніших підстав для припинення трудового договору. Які нюанси слід врахувати під час розірвання трудового договору за згодою сторін? Як регулює питання щодо звільнення за згодою сторін стаття КЗпП? Чи передбачає звільнення за згодою сторін виплати працівнику? Дізнайтеся порядок звільнення за згодою сторін та врахуйте застороги.