Чи може керівник закладу розірвати трудові договори з освітянами на тимчасово окупованих територіях

Керуйтеся нормами законодавства та зверніть увагу на штрафи, передбачені за їх порушення

1_2_16_02_22.jpeg

Харківська обласна профспілка освітян роз’яснила керівникам закладів освіти, як звільняти працівників, які залишилися на тимчасово окупованих територіях.

Профспілка нагадує, що звільнити працівника, навіть в умовах воєнного стану, можна тільки у випадках та з підстав, прямо передбачених законом. Ці випадки передбачені статтями 36, 38, 40, 41 КЗпП. Спеціальні закони можуть передбачати й додаткові підстави, за якими розривають трудові договори з певними категоріями працівників.

В умовах воєнного стану Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 15.03.2022 № 2136-IX доповнив КЗпП кількома новими підставами розірвання трудових договорів, які можна застосовувати як у мирний час, так і під час воєнного стану:

КЗпП доповнили й новою підставою, щоби розірвати трудовий договір під час воєнного стану:

  • неможливість забезпечити працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку зі знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій — п. 6 ч. 1 ст. 41 КЗпП.

Таким чином, керівник може припинити трудові договори з громадянами України — працівниками закладу освіти в умовах воєнного стану тільки у випадках та на підставах, прямо передбачених законами України. При цьому немає жодного значення, де знаходиться працівник: за межами України, на вільній або тимчасово окупованій території.

Законодавство України не містить жодної норми, яка надає право роботодавцю звільнити працівника з тієї підстави, шо він знаходиться на тимчасово окупованій території (Лист Харківської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України від 29.08.2022 № 02-215) Профспілка нагадує, що за незаконне розірвання трудового договору винні особи несуть відповідальність:

  • незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів, а також інше грубе порушення законодавства про працю — караються штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або виправними роботами на строк до двох років;
  • ті самі дії, якщо вони вчинені повторно, або щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю — караються штрафом від трьох тисяч до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців.

За матеріалами Харківської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України

Олена Петровська експерт із кадрових питань, Київ
Приймаєте на роботу, направляєте у відрядження або звільняєте жінку, перевірте чи немає законодавчих обмежень, зокрема під час дії воєнного стану. Скористайтеся дороговказом, щоб уникнути штрафів самому, і вберегти директора від адміністративної чи навіть кримінальної відповідальності.

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125295

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59497

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34187

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113329

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14234

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді