Чи може роботодавець перевести на роботу, що не обумовлена трудовим договором: роз’яснює Держпраці

Врахуйте зміни норм трудового законодавства на період воєнного стану

Document_08_08.png

Відповідно до трудового законодавства України працівнику гарантоване дотримання умов трудового законодавства, які були обумовлені під час його укладанні. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, що не обумовлена трудовим договором (ст. 31 КЗпП). Якщо в процесі роботи потрібно змінити умови трудового договору, то ініціювати їх може як власник чи уповноважений ним орган, так і працівник.

Повідомлення працівника про умови трудового договору: зразок

Тимчасово переводити працівника на іншу роботу, що не обумовлена трудовим договором, можливо лише за його згодою (ст. 33 КЗпП).

Перевести працівника строком до одного місяця на іншу роботу, що не обумовлена трудовим договором, без його згоди можливо, лише за умов, якщо робота не протипоказана працівнику за станом здоров’я і спрямована на відвернення чи ліквідацію наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій; а також за інших обставин, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей. Оплата за виконану роботу має бути не нижчою, ніж середній заробіток за попередньою роботою.

Оформлюйте переведення на роботу — постійну чи тимчасову — наказом власника або уповноваженого ним органу. У наказі про тимчасове переведення зазначте строк такого переведення.

На період воєнного стану діють нові правила організації трудових відносин підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами (Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», далі — Закон № 2136). Так, роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (крім переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії), якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров’я, лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також за інших обставин, що ставлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей, з оплатою праці за виконану роботу не нижче середньої заробітної плати за попередньою роботою (ст. 3 Закону № 2136).

У період дії воєнного стану не застосовуйте норми частини третьої статті 32 КЗпП та інших законів України щодо повідомлення працівника про зміну істотних умов праці.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління 
Державної служби України з питань праці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4879

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
71749

Оформлення наказу про прийом за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів

Кадровики зазначають у наказах про прийняття на час відпустки з вагітності та пологів, що приймають працівника тимчасово. Але це помилка. В наказі необхідно вказати вид трудового договору на час такої відпустки: строковий трудовий договір
30794

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді