💙💛 Відділ кадрів — 2022. Підсумки року
За заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи (ВПО), під час дії воєнного стану роботодавець має в обов’язковому порядку надати йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше ніж 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону України «Про відпустки» (далі — Закон про відпустки). Із 19.07.2022 роботодавець не має права відмовити такому працівнику в наданні відпустки без збереження заробітної плати, тривалістю, що вказана в заяві, але не більше ніж 90 календарних дні (ч. 4 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ, далі — Закон № 2136-ІХ).
Якщо працівники вже використали ці 90 календарних днів, надалі вони можуть обрати варіант дій залежно від ситуації та з огляду на рішення роботодавця. Так, за умов погодження з роботодавцем можна використовувати інші варіанти відпустки без збереження заробітної плати:
- згідно з частиною 3 статті 12 Закону № 2136-ІХ на період діє воєнного стану — тривалість обмежена воєнним станом;
- згідно з частиною 4 статті 84 КЗпП та частиною 3 статті 26 Закону про відпустки на період карантину; відповідно до постанови КМУ від 19.08.2022 № 928 карантин триває до 31.12.2022;
- згідно з частиною 1 статті 26 Закону про відпустки за згодою сторін за сімейними обставинами або з інших причин — до 15 календарних днів на рік.
УВАГА! Усі зазначені відпустки надавайте за угодою сторін.
Також можливо призупинити дію трудових договорів (ст. 13 Закону № 2136-ІХ).
Призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором через збройну агресію проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, визначені трудовим договором.
Призупинити дію трудового договору можна за ініціативи однієї зі сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. Щоб скасувати призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану, роботодавець має повідомити працівника про необхідність стати до роботи за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору.
Призупинення дії трудового договору не передбачає припинення трудових відносин.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці