Простій і лікарняний — як і що оплачувати?

Теми:
Автор
керівник експертної групи «Експертус Кадри» Цифрового видавництва Експертус, Київ
Автор
шеф-редактор Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, експерт з трудового права, Київ
Простій не є приводом не надавати допомогу, проте слід зважати на його особливості

image48

Як оплатити лікарняний під час простою

Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи:

  • громадяни України;
  • іноземці;
  • особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні (якщо інше не передбачає міжнародний договір України, згоду на обов’язковість якого надала Верховна Рада України).

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі ― Закон № 1105, право на таке забезпечення виникає з настанням страхового випадку під час роботи (зокрема, час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

Простій і лікарняний — як і що оплачувати? Як табелювати простій

Під час простою трудові відносини з працівниками не припиняють. Допомогу з тимчасової непрацездатності надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату зарплати чи доходу (ч. 1 ст. 15 Закону № 1105). Тож, чи оплачувати лікарняний, який видали працівнику під час простою, залежить від того, чи втратить він заробіток під час простою.

Працівник у простої з його вини

Роботодавець не оплачує час простою з вини працівника (ч. 4 ст. 113 КЗпП). Оскільки працівник не втрачає заробіток, якого немає, то й компенсувати нічого. 

Простій закінчився, а працівник далі хворіє

 

Працівник у простої не з його вини

  • Працівник під час простою перебуває вдома
    • Працівник, що перебуває на лікарняному, не втратить право на оплату простою. Окрім того, якщо працівник не повідомить роботодавця про хворобу, то роботодавець і надалі оплачуватиме простій. Тож компенсувати нічого, лікарняний не оплачуйте.
  • Працівник під час простою має перебувати на роботі
    • З першого дня невиходу працівника на роботу припиніть табелювати й оплачувати простій. Якщо в кабінеті страхувальника з’явився е-лікарняний, відсутність працівника табелюйте кодом «ТН». Допомогу з тимчасової непрацездатності працівнику призначить уповноважений із соціального страхування підприємства.
додаток

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Аналіз судової практики у трудових спорах

У сфері трудових правовідносин судова практика відіграє важливу роль для формування стабільного правозастосування, захисту прав працівників і роботодавців, а також для тлумачення норм трудового законодавства. В умовах постійного оновлення правової бази України актуальним є ґрунтовний аналіз судової практики у трудових спорах. Яка практика розгляду судами трудових спорів — читайте у статті.
22

Посадова інструкція інспектора з військового обліку

В умовах воєнного стану в Україні актуальність належного ведення військового обліку значно зросла. Відповідальність за цей напрям роботи на підприємстві або в установі несе спеціально призначена особа — інспектор з військового обліку. Саме для такої посадової одиниці має бути розроблена чітка посадова інструкція, яка регламентує її обов’язки, права та відповідальність. Посадова інструкція відповідального за військовий облік на підприємстві — у статті, залишилось тільки скачати.
70606

Перенесення дати скорочення працівників

Заплановано звільнення за скороченням штату працівників структурного підрозділу. Однак, замовник вирішив продовжити на два місці контракт на постачання продукції, що випускає підрозділ. Як перенести дату скорочення працівників? Чи зобов’язане підприємство персонально повідомляти працівників про перенесення дати скорочення чисельності та штату?
17355

Зміна № 15 до класифікатора професій: огляд

11 липня 2025 року оприлюднено Зміни № 15 до Національного класифікатора України «Класифікатор професій» ДК 003:2010, затверджені наказом Міністерства економіки України. Оновлення Класифікатора — це важливий крок до адаптації національної системи професій до сучасних реалій ринку праці, цифровізації, воєнних обставин і євроінтеграційного курсу України
189

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді