Працівник може ініціювати розірвання трудового договору, якщо його роботодавець (фізична особа) помер або зник безвісти. Кодекс законів про працю України визнає такі обставини законною підставою (ст. 36).
Як звільнитися працівнику в разі смерті роботодавця-фізособи
Кабінет Міністрів від 14 жовтня 2022 р. затвердив відповідний Порядок припинення трудового договору у разі смерті роботодавця — фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою .
Так, для припинення трудового договору працівник може звернутися до будь-якого центру зайнятості. При цьому потрібно буде подати пакет документів:
- заява про припинення трудового договору (має містити інформацію про смерть або відповідне рішення суду);
- копії документів, що підтверджують смерть роботодавця або набрання законної сили відповідним рішенням суду;
- копії документів на посвідчення особи та РНОКПП;
- копія примірника трудового договору або наказу про прийняття на роботу (якщо такого немає, можна надати відомості з Держреєстру соціального страхування);
- копію трудової книжки (якщо є).
Також у звернення потрібно надати інформацію про роботодавця (ПІБ, РНОКПП).
Повідомляти Пенсійний фонд та Державну податкову службу працівникові не потрібно — це зробить центр зайнятості у день подання заяви (цей день і вважають датою припинення трудового договору).
Працівник може вимагати, щоб у центрі зайнятості внесли до його трудової книжки необхідні записи. В такому це роблять не раніше, ніж за три робочі дні з дня подання заяви (запис здійснюють на підставі відомостей з реєстру застрахованих осіб).
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці