Графіки змінності складають на обліковий період із дотриманням установленої тривалості робочого часу, обрахованої за календарем з розрахунку шестиденного робочого тижня, семигодинного робочого дня (чи відповідного скороченого робочого дня) з урахуванням скороченого робочого часу напередодні вихідних днів — до 5 годин і напередодні святкових і неробочих днів — на 1 годину. У порядку, встановленому в колективному договорі, норма робочого часу за обліковий період може визначатися за графіком п’ятиденного робочого тижня.
Графіки змінності складають і доводять до відома працівників,зазвичай, не пізніше ніж за один місяць до введення їх в дію (п. 13 Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для робітників та службовців підприємств, установ, організацій, затверджених постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1984 № 213).
Конкретний строк складання графіків змінності на обліковий період та ознайомлення з ними працівників установлюють у колективному договорі та Правилах внутрішнього трудового розпорядку.
Затверджує графіки змінності адміністрацієя за погодженням із виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником).
Графіки змінності можна складати за типовою формою П-5 «Табель обліку використання робочого часу», затвердженою наказом Держкомстату України «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» від 05.12.2008 № 489, або за іншою формою, визначеною додатком до колективного договору або локальним нормативним актом (наприклад, Положенням про облік використання робочого часу).
Тобто графіки змінності — це план табеля обліку використання робочого часу, складений до початку облікового періоду, що не враховує періоди хвороби працівників, незаплановані відпустки, прогули тощо.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"