Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФСС) в листі від 07.06.2016 № 5.2-32-924 нагадала, що страховий стаж для оплати листків непрацездатності обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Застрахованим особам, які мають страховий стаж понад 8 років, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується в розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) (п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).
Утім, у випадку відсутності 6-місячного страхового стажу у 12-місячному періоді перед настанням страхового випадку повинно застосовуватися обмеження, визначене частиною 1 статті 19 Закону № 1105. Такі особи мають право на допомогу по тимчасовій непрацездатності — виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.
Важливі статті
- Страховий стаж для лікарняного: обчислення на прикладах і вплив на розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності
- Лікарняні: від видачі листка непрацездатності до оплати
- Чи зараховується підприємницька діяльність до страхового стажу для оплати лікарняних
- Чи враховується період навчання в страховий стаж для оплати лікарняного
- Страховий стаж до 3 років
- Військова служба до страхового стажу для оплати лікарняних не зараховується
Навіть за наявності у працівника понад 8 років страхового стажу, набутого до 01.01.2011, за відмови особи надати роботодавцю інформацію про 6-місячний страховий стаж у 12-місячному періоді перед настанням страхового випадку за Реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (Прим. ред. — довідка за формою № ОК-7), страхувальник-роботодавець повинен обмежити розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності відповідно до частини 1 статті 19 Закону № 1105. Після надання застрахованою особою довідки за формою № ОК-7 страхувальнику-роботодавцю у нього з’явиться підстава для донарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати працівника.
Ольга Савченко,
експерт Експертус: Кадри
Від редакції
На допомогу роботодавцю та кадровику журнал «Кадровик-01» щомісяця друкує ексклюзивні матеріали з питань нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності, зокрема:
Страховой стаж за формою ОК-7
(«Кадровик-01», № 10/2016)