Виготовляти, видавати, зберігати, вести облік і знищувати бланки службових посвідчень інспектора праці має Держпраці.
Наказом Мінсоцполітики від 24.05.2017 № 866 затверджено нову Форму та опис службового посвідчення інспектора праці.
Службове посвідчення матиме вигляд книжки розміром 60 × 90 мм у твердій обкладинці темно-червоного кольору. Ліва та права внутрішні сторінки службового посвідчення будуть виготовлені із захищеного паперу з фоновою сіткою червоного кольору.
На лицьовому боці службового посвідчення будуть розміщені виконані тисненням фольгою золотого кольору зображення та написи:
- у верхній частині посередині — зображення малого Державного Герба України;
- нижче під зображенням малого Державного Герба України посередині — одним рядком слова «ІНСПЕКТОР ПРАЦІ».
Фотокартка має бути скріплена гербовою печаткою Держпраці.
На внутрішньому боці посвідчення справа зазначатимуть інформацію про орган контролю та посаду, на якій працює власник посвідчення.
Нагадаємо, що інспектор праці під час проведення інспекційного відвідування повинен пред’явити об’єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі своє службове посвідчення (п. 9 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 26.04.2017 № 295). І це єдиний документ, що має пред’явити інспектор відповідно до нового порядку інспекційних відвідувань. Направлення на перевірку, як раніше, інспекторам більше не видаватимуть.
Ольга Догадіна,
провідний експерт Експертус Кадри
Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.