Управління Держпраці в Чернігівській області нагадує: працівникам, зайнятим на роботах зі шкідливими умовами праці, встановлюють скорочену тривалість робочого часу — не більш як 36 годин на тиждень (п. 2 ч. 1 ст. 51 Кодексу законів про працю України). Конкретну тривалість визначають за Переліком виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженим постановою КМУ від 21.02.2001 № 163.
Якщо атестація робочих місць за умовами праці підтвердила шкідливі умови та право працівників на скорочену тривалість робочого тижня, до колективного договору та правил внутрішнього трудового розпорядку вносять зміни (п. 9 Порядку застосування Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженого наказом Мінпраці від 23.03.2001 № 122).
Час зайнятості у шкідливих умовах впливає на тривалість додаткової відпустки — її надають пропорційно відпрацьованому часу. У розрахунок часу, що дає право на додаткову відпустку, зараховують дні, коли працівник фактично був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників відповідних виробництв, цехів, професій і посад. Тобто роботодавець має обліковувати, скільки часу упродовж зміни працівник зайнятий у шкідливих умовах.
Якщо працівник зайнятий у шкідливих умовах повну зміну, в табелі обліку використання робочого часу вказують повний робочий день і кількість відпрацьованих годин. Якщо лише частину робочої зміни — окремо відображають години, відпрацьовані в шкідливих та оптимальних умовах.
Держпраці наголошує, законодавче регулювання тривалості робочого часу є однією з гарантій конституційного права працівників на працю, відпочинок, безпечні та належні умови праці. Законодавство про робочий час має на меті, з одного боку, створення умов, що забезпечили б високу продуктивність і організованість праці, а з іншого — всебічний захист прав та інтересів працівників.
Детальніше про облік робочого часу працівників, зайнятих в шкідливих умовах праці — у статті «Три штрафонебезпечні помилки в табелі обліку робочого часу в шкідливих умовах»