Інспектори праці Управління Держпраці у Хмельницькій області під час інспекційного відвідування на території дорожньо-транспортної компанії (м. Хмельницький) виявили працівників, які завантажували та вивантажували деревину із бочок, в яких випалювали деревне вугілля. Трудові відносини з працівниками не були оформлені.
Працівники пояснили, що вони з 09.10.2017 проходять стажування у ФОП, працюючи з 9:00 до 17:00. Трудовий договір вони не укладали, заяву на стажування не писали, трудові книжки не надавали, заробітну плату не отримували.
Читайте також: Стажування та випробування до оформлення трудових відносин: чи правомірно?
КЗпП не передбачено укладення між фізичною особою — підприємцем та найманим працівником договору на стажування та прийняття працівника на стажування.
Держпраці наголошує — з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається, роботодавець може встановити випробування. Умова про випробування повинна бути вказана в наказі (розпорядженні) про прийняття працівника на роботу (ст. 26 КЗпП). У період випробування на працівників поширюються всі норми законодавства про працю.
Проходити стажування за професією (спеціальністю) на підприємствах (в установах, організаціях) незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у вільний від навчання час можуть студенти вищих та учні професійно-технічних навчальних закладів, що здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем «кваліфікований робітник», «молодший спеціаліст», «бакалавр», «спеціаліст» та продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні, за якою здобувається освіта (ст. 29 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI ). Роботодавець вносить до трудової книжки запис про проходження стажування.
Читайте також: Стажування та допуск до роботи підвищеної небезпеки
Окрім того, громадяни, які мають статус безробітного, можуть проходити стажування — професійне навчання працівників на виробництві, на тому чи іншому підприємстві, після закінчення якого, підприємство зобов’язується працевлаштувати такого працівника. У всіх інших випадках — роботодавець зобов’язаний оформити працівника на роботу з першого дня виконання ним трудової функції.
Трудовий договір з фізичною особою укладають в письмовій формі (ч. 1 ст. 24 КЗпП). Окрім того, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому КМУ (ч. 3 ст. 24 КЗпП).
За таке правопорушення передбачений штраф у 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного неоформленого працівника (ст. 265 КЗпП).
Читайте також: Інспекційні відвідування замість перевірок: усе по-новому
Також у ході інспекційного відвідування з’ясовано, що підприємець не уклав трудовий договір у письмовій формі з неповнолітнім працівником (п. 5 ч. 1 ст. 24 КЗпП) та не забезпечив проходження працівником попереднього медогляду (ст. 191 КЗпП). ФОП не вів спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років, із зазначенням їх дати народження (ст.189 КЗпП).
За вказані порушення законодавства про працю фізичній особі-підприємцю Управлінням Держпраці у Хмельницькій області винесено штраф у 387 200 грн.
За інформацією Управління Держпраці у Хмельницькій області