Набув чинності новий Закон про товариства з обмеженою відповідальністю. На що кадровик має звернути увагу?

Закон установив нові підстави для припинення трудових відносин з членами наглядової ради та членами виконавчих органів ТОВ

17.06.2018 набув чинності Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 № 2275-VIII (далі — Закон № 2275).

Закон № 2275 визначає додаткові підстави для припинення трудових відносин у товаристві.

Встановлено обмеження для членів наглядової ради та членів виконавчого органу товариства, а саме, член виконавчого органу товариства не може без згоди загальних зборів учасників або наглядової ради товариства, а член наглядової ради товариства — без згоди загальних зборів учасників:

  • здійснювати господарську діяльність як фізична особа —підприємець у сфері діяльності товариства;
  • бути учасником повного товариства або повним учасником командитного товариства, що здійснює діяльність у сфері діяльності товариства;
  • бути членом виконавчого органу або наглядової ради іншого суб’єкта господарювання, що здійснює діяльність у сфері діяльності товариства (ч. 5 ст. 40 Закону № 2275).

Порушення цих обмежень є підставою для розірвання договору (контракту) з цими особами без виплати компенсації (ч. 6 ст. 40 Закону № 2275). В наказі та трудовій книжці має бути посилання на пункт 9 статті 36 КЗпП та ч. 6 ст. 40 Закону № 2275.

Додаткові підставі для розірвання договору (контракту) з посадовою особою товариства без виплати компенсації:

  • виплата винагороди за виконання посадовою особою своїх обов’язків та надання їй інших благ, не передбачених договором між нею та товариством;
  • неподання посадовою особою товариству при обранні на посаду переліку своїх афілійованих осіб або в подальшому неповідомлення про зміну їх складу;
  • неповідомлення посадовою особою виконавчого органу товариства та наглядову раду товариства (у разі утворення) про виникнення конфлікту інтересів;
  • розголошення посадовою особою інформацію, що стала їй відома у зв’язку з виконанням ними посадових обов’язків та становить комерційну таємницю товариства чи є конфіденційною, крім випадків, коли розкриття такої інформації вимагає закон (ч. 8 ст. 42 Закону № 2275).

В наказі та трудовій книжці має бути посилання на пункт 9 статті 36 КЗпП та ч. 8 ст. 42 Закону № 2275.

Посадові особи товариства:

  • члени виконавчого органу;
  • члени наглядової ради;
  • інші особи, передбачені статутом товариства (ч. 1 ст. 42 Закону № 2275).

Ольга Догадіна,
провідний експерт Експертус Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125226

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59481

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34187

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113327

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14231

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді