Що не мають права робити держслужбовці та посадові особи ОМС

Управління Держпраці у Хмельницькій області нагадало, що заборонено робити особам, які звільнилися з державної служби або з органів місцевого самоврядування

Стаття 26 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон № 1700) перелічує заборони для осіб, які звільнилися або припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави, місцевого самоврядування:

  • протягом року з дня припинення діяльності укладати трудові договори (контракти) або вчиняти правочини у сфері підприємницької діяльності з юридичними особами приватного права або фізичними особами — підприємцями, якщо зазначені особи протягом року до дня звільнення з держслужби або органів ОМС здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи прийняття рішень щодо діяльності цих юридичних осіб або фізичних осіб — підприємців;
  • розголошувати або використовувати у своїх інтересах інформацію, яка стала їм відома у зв’язку з виконанням службових повноважень, крім випадків, встановлених законом;
  • протягом року з дня припинення відповідної діяльності представляти інтереси будь-якої особи у справах (у т. ч. в тих, що розглядають у судах), в яких іншою стороною є орган, підприємство, установа, організація, в якому (яких) вони працювали на момент припинення зазначеної діяльності.
Що не мають права робити держслужбовці та посадові особи ОМС

СКАЧАТИ поради

Правочини, які вчинили з порушенням цих обмежень, можуть визнати недійсними. Якщо виявлять таке порушення, Національне агентство з питань запобігання корупції звертається до суду для припинення трудового договору (контракту) за пунктом 7-1 статті 36 КЗпП.

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125292

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59497

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34187

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113329

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14234

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді