
Верховна Рада 04.03.2020 ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про запобігання корупції».
З-поміж інших законів, законодавці внесли зміни до КЗпП. Відтак, роботодавець не має права звільнити або примусити до звільнення, притягнути до дисциплінарної відповідальності працівника, який повідомив про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції», що вчинила інша особа. Викривачі корупції користуються також іншими правами та гарантіями захисту, встановленими Законом України «Про запобігання корупції».
Звільнення працівника за аморальний проступок
Водночас у КЗпП з’явиться додаткова підстава, яка дає право роботодавцю розірвати трудовий договір. Статтю 41 КЗпП доповнили пунктом 4-1: роботодавець може звільнити працівника, у якого реальний чи потенційний конфлікт інтересів, що має постійний характер і, і який не можна врегулювати в інший спосіб, передбачений Законом України «Про запобігання корупції».
Докладніше прокоментуємо закон, коли з’явиться його офіційний текст.
Ірина Житкова
керівник групи експертів Експертус Кадри

Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
Копію наказу про звільнення видають усім працівникам в день звільнення.
На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.