Які мінімальні вимоги до ЗІЗ, якими роботодавець має безплатно забезпечити своїх працівників

Алгоритм видачі засобів індивідуального захисту від Держпраці.

Які мінімальні вимоги до ЗІЗ, якими роботодавець має безплатно забезпечити своїх працівників

Наказ про видавання захисних масок під час карантину

Мінімальні вимоги встановлюють загальні вимоги до засобів індивідуального захисту (далі — ЗІЗ), що використовуються працівниками під час трудового процесу та поширюються на суб’єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правової форми, які у своїй діяльності використовують ЗІЗ.

Мінімальні вимоги розроблені на основі Директиви Ради 89/656/ЄЕС від 30.11. 1989 року про мінімальні вимоги безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці (третя окрема Директива у значенні ч.1 ст. 16 Директиви 89/391/ЄЕС).

На роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці, а також роботах, що пов’язані із забрудненням, або тих, що здійснюються в несприятливих метеорологічних умовах, працівникам видаються безоплатно спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші ЗІЗ за встановленими нормами, які для роботодавця є обов’язковим мінімумом безоплатної видачі ЗІЗ, з визначенням захисних властивостей ЗІЗ та строків їх використання.

Роботодавець зобов’язаний:

  • забезпечити власним коштом придбання, комплектування, видачу та утримання (забезпечення працездатності та належного гігієнічного стану) ЗІЗ, які мають відповідати вимогам Технічного регламенту засобів індивідуального захисту щодо безпеки та стандартам стосовно конструкції і виготовлення;
  • перед видачею ЗІЗ проінформувати працівника про ризики для його життя та здоров’я, від яких його захищатиме користування цим ЗІЗ;
  • забезпечити регулярне навчання працівників правилам користування ЗІЗ;
  • забезпечити демонстрацію правильного застосування ЗІЗ;
  • організувати на підприємстві належний облік і контроль за видачею у встановлені строки ЗІЗ працівникам; при цьому видача працівникам і повернення ними ЗІЗ має обліковуватися в особистій картці обліку спеціального одягу, спеціального взуття та інших ЗІЗ;
  • утримувати чергові ЗІЗ у призначеному для зберігання приміщенні в належному гігієнічному стані та видавати під відповідальність керівників робіт або керівників змін.

Якщо існує більше ніж один ризик для життя та здоров’я працівників, і визначена необхідність одночасного носіння декількох засобів індивідуального захисту, такі ЗІЗ мають бути сумісними та ефективними проти наявних ризику (ризиків).

Увага!

У разі інфекційного захворювання працівника усі ЗІЗ, якими він користувався, та приміщення, в якому вони зберігались, підлягають дезінфекції.

Строк носіння ЗІЗ визначається:

  • з урахуванням рівня ризику для життя та здоров’я працівників;
  • частотою знаходження працівника під дією цього ризику;
  • характеристикою робочого місця кожного працівника;
  • ефективністю самого ЗІЗ.

Строк носіння ЗІЗ обчислюється в календарних днях з дня їх фактичної видачі та не має перевищувати строк придатності, визначений документами виробника (інструкціями з експлуатації, паспортами тощо).

☝ Де треба носити маски після 22 травня

Догляд та обслуговування засобів індивідуального захисту у суб’єктів господарювання має виконувати підготовлений персонал, який знає вимоги інструкцій з їх експлуатації, або спеціалізована організація.

Кожен працівник, має бути поінформований про догляд й обслуговування ЗІЗ під час їх видання та під час проведення періодичних інструктажів з питань охорони праці.

За інформацією Державної служби України з питань праці

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Підстави для інспекційного відвідування роботодавця

Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
2557

Штрафи на роботодавців у 2025 році

Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
2533

Відповідальність за порушення законодавства про відпустки

Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
29419

Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
12009

Відповідальність за неведення особової картки П-2

Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.
28861

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді