Умови продовження чи перенесення на інший період щорічної відпустки

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників. Це передбачено статтею 10 Закону України «Про відпустки» (далі - Закон про відпустки)

Умови продовження чи перенесення на інший період щорічної відпустки

Точний період надання щорічних відпусток у межах графіку відпусток погоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну.

Змінити термін надання відпустки за графіком можна за узгодженням сторін трудового договору і за умови виникнення обставин, що змушують перенести щорічну відпустку.

Коли щорічна відпустка може бути перенесена

У статті 11 Закону про відпустки наведено причини, за якими щорічна відпустка може бути перенесена на вимогу працівника або власника (уповноваженого ним органу).

Заява про перенесення щорічної відпустки пізніше ніж за графіком

На вимогу працівника відпустка переноситься у випадку:

  • порушення власником або уповноваженим ним органом терміну письмового повідомлення працівника про час надання відпустки,
  • несвоєчасної виплати власником або уповноваженим ним органом зарплати працівнику за час щорічної відпустки.

У разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюють за згодою між працівником і роботодавцем (ч.4 ст. 80 КЗпП).

Невикористану частину щорічної відпустки надають до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який наданадається відпустка (ч. 7 ст. 79 КЗпП).

Коли щорічна відпустка може бути перенесена за ініціативою власника

За ініціативою власника або уповноваженого ним органу, як виняток, відпустка може бути перенесена на інший період за таких умов (ч. 3 ст. 11 Закону про відпустки):

  • за наявності письмової згоди працівника та за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) або іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом;
  • у разі, коли надання щорічної відпустки в раніше обумовлений період може несприятливо відбитися на нормальному ході роботи підприємства та за умови, що частина відпустки тривалістю не менш як 24 календарних днів буде використана в поточному робочому році.

Стаж для надання щорічної основної відпустки

Коли можна відкликати працівника з відпустки

За статтею 79 КЗпП України та ст. 12 Закону про відпустки відкликання із щорічної відпустки допускається за згоди працівника лише у таких випадках:

  • для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їхніх наслідків,
  • для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства та в інших випадках, передбачених законодавством.

Коли щорічна відпустка має бути перенесена на інший період або продовжена

Щорічна відпустка має бути перенесена на інший період або продовжена в разі:

  • тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку;
  • виконання працівником державних або громадських обов’язків, якщо згідно із законодавством він підлягає звільненню на цей час від основної роботи із збереженням заробітної плати;
  • настання строку відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами;
  • збігу щорічної відпустки з відпусткою у зв’язку з навчанням.

У разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюється за згодою між працівником і роботодавцем. Якщо причини, що зумовили перенесення відпустки на інший період, настали під час її використання, то невикористана частина щорічної відпустки надається після закінчення дії причин, які її перервали, або за згодою сторін переноситься на інший період з додержанням вимог ст. 12 Закону про відпустки.

За матеріалами Управління Держпраці у Полтавській області

image52

Інтеграція ветерана в колектив: як налагодити комунікацію та співпрацю

Статті за темою

Усі статті за темою

Правила визначення тривалості щорічної відпустки для різних категорій працівників

Як визначити максимальну і мінімальну тривалість щорічної основної відпустки з огляду на особливості воєнного стану, яка тривалість щорічної основної відпустки у перший рік роботи працівника, яку кількість днів становить «чорнобильська» відпустка, — відповіді на ці запитання знайдете у статті
61331

Відкликання працівника з відпустки

На підприємстві виникла потреба у конкретному працівнику, який перебуває у відпустці. І роботодавець повинен використати порядок відкликання з відпустки. Як правомірно відкликати з відпустки та що передбачає алгоритм дій, читайте у статті.
84024

Відпустка на весілля

Весілля — одна з найважливіших подій у житті людини, і в цей період багато хто прагне отримати вільний час для підготовки, святкування та подорожі. Рішення — відпустка у зв’язку з весіллям. У яких випадках надається відпустка без збереження заробітної плати у зв’язку з одруженням? Чи можлива оплачувана відпустка на одруження? Як скласти наказ про надання відпустки у зв’язку з одруженням? Чи передбачена така відпустка для одруження військовослужбовців? Дізнайтесь усі нюанси, які охоплює відпустка на весілля у цій статті. Закон не обіцяє молодятам міцного шлюбу — тут все залежить від них самих, проте гарантує відпустку.
65880

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні та заміна за бажанням працівника

Компенсація відпустки при звільненні — право працівників. Читайте у статті: що таке відпускні при звільненні; як розрахувати кількість днів компенсації за невикористану відпустку; коли можлива заміна відпустки грошовою компенсацією; чи законна грошова компенсація за невикористану відпустку без звільнення; як нараховується компенсація за невикористану відпустку?
210056

Як мотивувати себе та працівників працювати після відпустки

Повернення до роботи після відпустки часто дається важко як звичайним працівникам, так і керівникам. Навіть найвідданіші своїй справі люди можуть відчути апатію, втрату ритму або так звану «післявідпускну депресію». Цей стан є абсолютно нормальним, але якщо не приділити йому увагу, він може негативно вплинути на продуктивність, атмосферу в колективі та загальний настрій на роботі. Тож як налаштувати себе на роботу після відпочинку та що робити після відпустки, щоб не вигорати — у статті.
122

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді