Чи можна надати працівникові щорічну основну відпустку наперед за поточний і майбутній робочі роки?
За поточний робочий рік роботодавець може надати працівнику щорічну відпустку в будь-який період, погоджений сторонами.
При цьому слід пам’ятати, що щорічну основну відпустку надають за відпрацьований робочий рік. За другий і наступні роки роботи відпустка повної тривалості може бути надана працівникові в будь-який час відповідного року, погоджений з роботодавцем.
Отже, щоб у працівника виникло право на відпустку за відповідний робочий рік, за цим роком має почати формуватися «відпускний» стаж.
Щорічна основна відпустка: кому, скільки надавати, як обчислити стаж
Чи можна надати працівникові щорічну основну відпустку, що накопичилася за 3 робочі роки, загальною тривалістю 72 календарні дні? Чи діятимуть у такому випадку обмеження частини 3 статті 10 Закону про відпустки?
Так, можна. Обмеження, викладені у частині 3 статті 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки), а саме: загальна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах, — 69 календарних днів, у зазначеній ситуації не діють. Вони стосуються виключно ситуації, коли у колективному або трудовому договорі тривалість щорічної відпустки працівника за один робочий рік становить понад 59 (69) календарних днів.
Хто із працівників має право на щорічну основну відпустку в зручний для нього час?
Черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників. Під час складання графіків враховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку.
Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, встановлених графіком, узгоджується між працівником і роботодавцем, який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну.
При складанні графіку відпусток роботодавець має враховувати, норми Закону про відпустки, в яких зазначено, категорії працівники, що мають право на щорічні відпустки у зручний час. Зокрема, це такі працівники:
- особи віком до 18 років;
- інваліди;
- жінки перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї;
- жінки, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда;
- одинока мати (батько), які виховують дитину без батька (матері);
- опікуни, піклувальники або інші самотні особи, які фактично виховують одного або більше дітей віком до 15 років за відсутності батьків
- дружини (чоловіки) військовослужбовців;
- ветерани праці та особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;
- ветерани війни, особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, а також особи, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, тощо.
Надання відпустки у зручний для працівника час також може передбачати колективний або трудовий договір (ч. 13 ст. 10 Закону № 504).
Будь-які зміни в графіках відпусток можливі тільки за взаємною домовленістю між роботодавцем і працівником.
Ще більше відповідей на нестандартні запитання колег-кадровиків знайдете у журналі «Кадровик-01» та системі «Експертус Кадри».
За інформацією ГУ Держпраці у Херсонській області