Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень (ст. 50 КЗпП).
⇛ Норма робочого часу на 2021 рік ⇚
Під режимом робочого часу розуміється установлений законодавством або локальним нормативно-правовим актом порядок розподілу і використання робочого часу протягом доби, тижня, інших календарних періодів.
Режиму робочого часу складається з таких елементів:
- час початку і закінчення роботи;
- час і тривалість перерв;
- тривалість і правила чергування змін.
Режим робочого часу не однаковий для всіх підприємств і залежить від багатьох чинників, зокрема від:
- характеру виробництва,
- тривалості робочого часу,
- категорій працівників,
- умов виробництва тощо.
На одному підприємстві, в установі, організації для різних категорій працівників можуть бути установлені різні режими роботи. Режим роботи визначає роботодавець і вказує його в документі підприємства. Це можуть бути колективний договір і Правила внутрішнього трудового розпорядку.
Увага! До початку роботи за трудовим договором власник або уповноважений ним орган має ознайомити працівника з ПВТР та колективним договором, в разі його наявності на підприємстві (ст. 29 КЗпП).
Режим роботи, як на підприємстві в цілому, так і для окремих працівників може змінюватися, при цьому роботодавець мусить дотриматись вимог ст. 32 КЗпП, а саме:
про зміну істотних умов праці – систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших – працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
За інформацією Управління Держпраці у Полтавській області