Депутати планують розділити поняття дистанційної та надомної роботи

При надомній роботі необхідно буде обстежити житлово-побутові умови, при дистанційній роботі працівник сам організовуватиме умови своєї праці.

Депутати планують розділити поняття дистанційної та надомної роботи


У ВРУ народні депутати від партії «Слуга народу» зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення правового регулювання дистанційної роботи» (законопроєкт від 04.09.2020 № 4051).

Законопроєкт передбачає зміни до КЗпП, які окремими статтями регулюватимуть гнучкий режим робочого часу, надомну та дистанційну роботу. Також планують врегулювати умови ознайомлення працівників з інструкціями про охорону праці та локальними актами роботодавця за допомогою відео зв’язку. Підтвердженням такого ознайомлення будуть листи, надіслані електронною поштою.

Як скласти трудовий договір про дистанційну роботу

В статті 60 КЗпП планують залишити лише умови запровадження гнучкого режиму робочого часу.

Якщо гнучкий режим планують запровадити за ініціативою роботодавця, працівників зобов’язані будуть повідомити за два місяці до введення в дію такого режиму роботи.

Натомість, якщо ініціатор роботи за гнучким режимом працівник, чекати два місяці не потрібно.

Якщо працівник порушуватиме прийнятий гнучкий режим робочого часу, роботодавець крім застосування відповідних дисциплінарних стягнень зможе перевести його на загальновстановлений режим без завчасного, двомісячного повідомлення про таке переведення.

КЗпП планують доповнити:

  • статтею 60-1 «Надомна робота»;
  • статтею 60-2 «Дистанційна робота».

Основні заплановані відмінності наведемо в таблиці:

Надомна робота

Дистанційна робота

Робоче місце

за місцем проживання або в інших заздалегідь обраних працівником приміщеннях. Робоче місце працівника є фіксованим та не може бути змінене з ініціативи працівника без погодження з роботодавцем

поза приміщеннями роботодавця в будь-якому місці за його вибором та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. Працівник самостійно обирає власне робоче місце. Можна поєднувати дистанційну роботу і роботу в офісі

Форма договору

письмова за типовим договором про надомну роботу

письмова за типовим договором про дистанційну роботу

Режим роботи

поширюється загальний режим роботи підприємства, якщо інше не передбачено у трудовому договорі

працівник розподіляє робочий час на свій розсуд, на нього не поширюються ПВТР, якщо інше не передбачено у трудовому договорі

Охорона праці

організація трудових процесів поза виробничими або робочими приміщеннями допускається лише для осіб, які мають потрібні житлово-побутові умови. Обов’язкове обстеження житлово-побутових умов

працівник персонально відповідає за забезпечення безпечних та нешкідливих умов праці на робочому місці

З працівниками, які працюватимуть дистанційно або вдома та користуються обладнанням і засобами роботодавця, укладатимуть письмові договори про повну матеріальну відповідальність.

Ольга Догадіна,

провідний експерт Експертус: Кадри

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Бланк табеля обліку робочого часу

Табель обліку робочого часу (бланк П-5) використовується для контролю відпрацьованих годин, відпусток, лікарняних та інших видів часу, що враховуються для розрахунку заробітної плати. У цій статті Ви знайдете відповіді на такі питання: як здійснюється облік робочого часу у військових, який вигляд має бланк табеля робочого часу, як правильно заповнити бланк табеля обліку робочого часу?
56017

Що входить до страхового стажу?

Під час війни трудове законодавство зазнає чималих змін. У результаті перед роботодавцями та працівниками постає питання: як зараховується стаж і як він впливає на нарахування пенсії?
56920

Надурочні роботи: як залучати працівників

Працівники не встигають виконати доручену роботу протягом робочого дня або зміни, і роботодавець вирішив провести надурочні роботи. У чому ж полягає надурочна робота і порядок її проведення? Кого можна долучити до таких робіт, а кого забороняє законодавство? Як здійснюється розрахунок надурочного робочого часу його облік? Відповіді на усі питання стосовно порядку застосування надурочних робіт та регулювання аспектів про надурочні роботи КЗпП — пояснюємо крок за кроком у матеріалі
28010

Прийняття на роботу неповнолітніх

Праця неповнолітніх осіб — нині актуальна тема. Працевлаштування неповнолітніх в Україні та особливості звільнення неповнолітніх з роботи хоч і регулюються законодавством, однак лишають низку питань для роботодавців. Способи працевлаштування неповнолітніх, тривалість відпустки для неповнолітніх, дозвіл на працевлаштування неповнолітніх, додаткові підстави звільнення для неповнолітніх, про все це — у статті
12304

Наказ про оголошення простою через відключення світла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком від фахівців Цифрового видавництва Експертус.
18545

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді