Якщо працівник контролюючих органів складе протокол про адміністративне правопорушення, до відповідальності, передбаченої КУпАП для фізичних осіб — підприємців, притягнуть ФОП незалежно від наявності найманих працівників. А за несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ — навіть осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Так зауважила ДПС у загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР».
ДПС зазначає, що громадянин — суб’єкт підприємницької діяльності, може бути визнаний службовою особою (посадовою особою) лише тоді, коли він на умовах трудового договору наймає працівників для сприяння йому у здійсненні підприємницької діяльності. За таких обставин він набуває організаційно-розпорядчих повноважень стосовно найманих працівників (право ставити перед ними певні завдання, визначати розмір заробітної плати, розпорядок робочого дня, застосовувати дисциплінарні стягнення тощо) (лист Мінюсту «Щодо роз’яснення понять «службова особа» та «посадова особа» від 03.11.2006 № 22-48-548).
Де ФОПу зберігати документи працівників
КУпАП передбачає адміністративну відповідальність ФОП, зокрема, за порушення порядку здійснення валютних операцій, утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб і подання відомостей про виплачені доходи, проведення готівкових розрахунків та розрахунків з використанням електронних платіжних засобів за товари (послуги), порушення законодавства про збір та облік ЄСВ і загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (ст. 162-1, 163-4, 163-15, 165-1 КУпАП).
Тож, якщо працівник контролюючих органів складе протокол про адміністративне правопорушення, до відповідальності притягнуть ФОП незалежно від наявності найманих працівників. А за порушення ст. 165-1 КУпАП навіть осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
Олена Петровська,
експерт Експертус Кадри
Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.