Ведення табельного обліку використання робочого часу на підприємствах, в установах й організаціях регулює наказ Держкомстату від 05.12.2008 № 489 «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці». Він затвердив форми первинної облікової документації з обліку особового складу та використання робочого часу. Тобто табель обліку використання робочого часу:
- первинний документ для обліку відпрацьованого часу;
- підстава для нарахування заробітної плати працівникам.
На час відрядження особи, яка працює за сумісництвом, середній заробіток зберігають на тому підприємстві, що її відрядило (п. 14 Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59). Тобто за дні перебування працівника у відрядженні з основного місця роботи оплата за місцем роботи за сумісництвом не проводять.
✈️ Визначаємо максимальну тривалість відрядження
Управління Держпраці у Рівненській області рекомендує на час відрядження за основною посадою проставляти працівнику у табелі «ВД» (відрядження), а за внутрішнім сумісництвом — «І» (інші причини неявок). Якщо особа працює на різних підприємствах, то підтвердним документом для відсутності на роботі за сумісництвом (або основним місцем роботи) для такого випадку є довідка з місця роботи працівника, про те, що він дійсно перебував у відрядженні, або копія наказу (розпорядження) про направлення працівника у відрядження.
У роз’ясненні фахівці Держпраці посилаються на лист Мінсоцполітики «Щодо відрядження особи, яка працює за сумісництвом» від 23.04.2013 № 146/13/133-13.
Порада від експертів Експертус Кадри
Якщо дні відсутності працівника позначити у табелі як «інші причини неявок», цей період не увійде йому до стажу для щорічної основної відпустки. Тож на період відрядження за основною посадою суміснику краще оформити щорічну відпустку, особливо якщо у нього є невикористані дні щорічної відпустки за минулі роки. Також сумісник може подати заяву про відпустку без збереження зарплати за угодою сторін на час карантину і за згодою роботодавця оформити відпустку. Період такої відпустки зараховують до стажу для щорічної основної відпустки. Нагадаємо, що на час карантину відпустку без збереження зарплати можна оформлювати на строк більший, аніж 15 днів на рік.
керівник групи експертів Експертус Кадри