Звільнення працівника за ініціативою роботодавця: коли можливо

Звільнити за ініціативою роботодавця працівника, якого офіційно працевлаштовано відповідно до норм КЗпП, можливо лише у випадках, передбачених законодавством

Звільнення працівника за ініціативою роботодавця: коли можливо

Підставою для того звільнення може бути прогул. Прогул — це відсутність працівника на роботі як протягом усього робочого дня, так і більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин.

7 документів для безпроблемного звільнення за прогул

Що не вважається прогулом:

1

відсутність працівника на своєму робочому місці, якщо він при цьому перебував на території підприємства

2

невихід працівника на роботу у зв’язку з незаконним переведенням

3

відсутність на роботі з поважних причин

Оцінювати ступінь поважності причин відсутності працівника має роботодавець, а у разі трудового спору — суд.

Поважними причинами можуть бути:

  • хвороба працівника, навіть якщо вона не підтверджена лікарняним;
  • аварія або затор на дорозі, якщо вони стали причиною запізнення працівника, тощо.

Якщо працівник обґрунтовує невихід на роботу поважними причинами, оцінка таких причин на предмет поважності повинна виходити з того, що ці причини дійсно перешкоджають явці на роботу і не можуть бути усунені самим працівником. Кожна з таких причин має бути підтверджена відповідними виправдними документами (довідками), виданими уповноваженими органами.

Зарахування часу прогулу до страхового стажу

Якщо причину відсутності на роботі не можна віднести до поважних, роботодавець має право звільнити працівника за прогул на підставі п.4 ч.1 ст.40 КЗпП.

Щоб звільнити працівника за прогул необхідно прокроково виконати такі дії:

Крок 1

Встановіть факт відсутності працівника на роботі три і більше години безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин.

В наказі про звільнення обов’язково слід зазначити день та час прогулу.

Крок 2

Документально підтвердіть факт відсутності працівника на робочому місці. Це може бути доповідна записка безпосереднього керівника працівника на ім’я керівника підприємства та акт про відсутність на робочому місці, підписаний комісією, що складається не менше ніж із трьох осіб.

Враховуйте тільки робочий час працівника без перерви для відпочинку та харчування.

Відобразіть у табелі обліку робочого часу факт відсутності працівника на робочому місці.

Крок 3

Затребуйте у працівника письмове пояснення причини відсутності на роботі. Цю вимогу можна оформити наказом, у якому встановіть строк, достатній для підготовки подібних пояснень. Наказ доведіть до відома працівника під підпис. Якщо працівник відмовляється дати пояснення щодо вчиненого проступку, про це складіть відповідний акт.

Крок 4

Якщо працівник не з’являється на роботу протягом декількох днів і не повідомляє про причину своєї відсутності, надішліть за його домашньою адресою лист із повідомленням про вручення, у якому вимагайте надати пояснення у письмовій формі. У разі відмови працівника дати пояснення щодо своєї відсутності на роботі, складіть відповідний акт.

Крок 5

Дотримуйтеся строків застосування звільнення за прогул.

Крок 6

Не застосовуйте інших заходів дисциплінарного стягнення до працівника за прогул.

Крок 7

Отримайте згоду профспілкового органу на звільнення працівника за прогул.

Крок 8

Видайте наказ про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення, ознайомте з ним працівника під підпис. Якщо працівник відмовляється розписатися про своє ознайомлення з наказом — складіть відповідний акт. Наказ (розпорядження) і пояснювальна записка працівника або відповідний акт про відмову давати пояснення вкладаються в особову справу працівника.

Крок 9

У день звільнення проведіть з працівником остаточний розрахунок і видайте копію наказу про звільнення та належним чином оформлену трудову книжку.

Помилки, через які суд визнає звільнення незаконним

Зверніть увагу, що лише за умови дотримання всіх кроків доведення наявності прогулу без поважних причин, роботодавець може звільнити працівника за власною ініціативою. У разі наявності спорів щодо звільнення така справа розглядається у судовому порядку.

За матеріалами ГУ Держпраці у Донецькій області

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125295

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59497

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34187

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113329

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14234

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді