Верховний Суд: контракт, переукладений кілька разів, не стає безстроковим трудовим договором

Верховний Суд: контракт, переукладений кілька разів, не стає безстроковим трудовим договором

Контракт як особлива форма трудового договору

Переукладений контракт не трансформується в безстроковий договір. Таку позицію Верховний суд висловив у постанові від 28.10.2020 у справі № 638/10716/19-ц (провадження № 61-7651св20).

Обставини справи

Працівник АТ "Українська залізниця" працював провідником за контрактом з 2009 до 2019 року. Працівника звільнили у зв’язку із закінченням строку дії контракту (п. 2 ст. 36 КЗпП).

Колишній працівник звернувся з позовом до роботодавця та просив суд визнати незаконним, скасувати наказ про звільнення, поновити його на роботі та стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Позивач посилався на те, що роботодавець упереджено вирішив припинити з ним трудові відносини та безпідставно відмовився продовжувати контракт, як це відбувалося в попередні десять років.

Суди першої та апеляційної інстанцій задовольнили позов та поновили працівника на роботі.

Відповідач звернувся до Верховного Суду і мотивував касаційну скаргу тим, що продовжити строк дії контракту з працівником — право, а не обов’язок.

Переукладання строкових трудових договорів

Роботодавець вирішив припинити трудовий договір з працівником зв’язку із закінченням строку дії контакту (п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП). Сторони не досягли згоди продовжити контракт, і таке рішення роботодавець не зобов’язаний обґрунтовувати.

Верховний Суд зауважив: підставою припинити трудовий договір є закінчення строку його дії (пункти 2, 3 статті 23 КЗпП). Виняток — випадки, коли трудові відносини фактично тривають, а жодна зі сторін не поставила вимогу їх припинити (п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП).

Частина 2 статті 36 КЗпП — підстава припинити трудовий договір, який уклали на певний строк. Коли трудовий договір укладають до настання певного факту, його вважають укладеним на певний строк. Тому підставою припинити трудовий договір у зв’язку з закінченням його строку буде настання обумовленого факту.

Трудові договори, переукладені один чи декілька разів, вважають такими, що укладені на невизначений строк. Виняток — випадки, передбачені частиною другою статті 23 КЗпП (ч. 2 ст. 39-1 КЗпП).

Якщо сторони переукладали контракт, серед підстав його розірвання вказали закінчення строку та належним чином поінформували працівника про умови договору — такий контракт і буде встановленим законом винятком із правила частини другої статті 39-1 КЗпП.

Якщо працівника звільнили у зв’язку із завершенням дії контракту, це не свідчить, що контракт розірвали. Контракт припинили у зв’язку із закінченням строку його дії.

Термін строкового трудового договору встановлюють за погодженням сторін. Вносити пропозиції щодо терміну трудового договору має право кожна із сторін.

Таким чином, те обставина, що працівник підписав контракт у 2009 році та додаткові угоди до нього, якими продовжувався строк дії контракту на рік, вказують на добровільне волевиявлення позивача працювати на умовах і у період, що визначені у контракті.

Контракт: продовжуємо, переукладаємо

Верховний суд дійшов висновку, що контракт, у якому передбачено термін дії та який неодноразово переукладають сторони, не стає безстроковим. За два місяці до того, як строк його дії закінчиться, за згодою сторін контракт можна продовжити або укласти на новий строк.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Статті за темою

Усі статті за темою

Оформлення гіг-контракту

Одним з останніх трендів в IT-галузі є використання гіг-контрактів, на відміну від договорів з ФОПами, які дають змогу бізнесу залучати працівників для виконання конкретних завдань або проєктів. В Україні гіг-контракт між гіг-спеціалістом та резидентом можливо оформити в межах правового режиму Дія Сіті.
6086

Зразок строкового трудового договору 2019

Коли оформити трудові відносини з працівником на невизначений строк неможливо з законодавчо установлених підстав, укладайте строковий трудовий договір.
49687

Переукладення та продовження трудового контракту

За два місяці до закінчення строку чинності контракту за угодою сторін його може бути продовжено або укладено на новий строк. Зі статті дізнаєтеся, чим відрізняється продовження трудового контракту від переукладення контракту.
22417

Контракт про прийняття на роботу: нюанси укладення та зразок

Контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов’язки та відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, можуть встановлюватися угодою сторін.
11972

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді