Чи може роботодавець перевести на роботу, що не обумовлена трудовим договором: роз’яснює Держпраці

Врахуйте зміни норм трудового законодавства на період воєнного стану

Document_08_08.png

Відповідно до трудового законодавства України працівнику гарантоване дотримання умов трудового законодавства, які були обумовлені під час його укладанні. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, що не обумовлена трудовим договором (ст. 31 КЗпП). Якщо в процесі роботи потрібно змінити умови трудового договору, то ініціювати їх може як власник чи уповноважений ним орган, так і працівник.

Повідомлення працівника про умови трудового договору: зразок

Тимчасово переводити працівника на іншу роботу, що не обумовлена трудовим договором, можливо лише за його згодою (ст. 33 КЗпП).

Перевести працівника строком до одного місяця на іншу роботу, що не обумовлена трудовим договором, без його згоди можливо, лише за умов, якщо робота не протипоказана працівнику за станом здоров’я і спрямована на відвернення чи ліквідацію наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій; а також за інших обставин, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей. Оплата за виконану роботу має бути не нижчою, ніж середній заробіток за попередньою роботою.

Оформлюйте переведення на роботу — постійну чи тимчасову — наказом власника або уповноваженого ним органу. У наказі про тимчасове переведення зазначте строк такого переведення.

На період воєнного стану діють нові правила організації трудових відносин підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами (Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», далі — Закон № 2136). Так, роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (крім переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії), якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров’я, лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також за інших обставин, що ставлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей, з оплатою праці за виконану роботу не нижче середньої заробітної плати за попередньою роботою (ст. 3 Закону № 2136).

У період дії воєнного стану не застосовуйте норми частини третьої статті 32 КЗпП та інших законів України щодо повідомлення працівника про зміну істотних умов праці.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління 
Державної служби України з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Призупинення трудового договору в умовах воєнного стану

Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
88957

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
260552

Як припинити дію колдоговору

Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
4759

Зміна істотних умов трудового договору

Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
8614

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75620

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді