Відпустка без збереження заробітної плати та подальше звільнення за згодою сторін в умовах воєнного стану

За яких умов роботодавець може звільнити працівника з власної ініціативи та як розірвати трудовий договір

no_money_21_04.jpg

Упродовж періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про відпустки» (п. 3 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136). 

За заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, роботодавець має в обов’язковому порядку надати йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше ніж 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону України «Про відпустки» (п. 4 ст. 12 Закону № 2136).

УВАГА! Якщо працівник не просив про відпустку чи звільнення і не подавав відповідних заяв, роботодавець не має права надавати відпустку чи звільняти працівника за власним бажанням. Розірвати трудовий договір роботодавець може лише за законних підстав. Для припинення трудового договору за угодою сторін потрібне спільне волевиявлення його сторін щодо припинення договору в обумовлений строк.

Звільнення за ініціативою роботодавця можливе лише за наявності підстав, визначених у ст. 40 та ст. 41 КЗпП.

Якщо працівники не виходять на роботу через ведення воєнних дій та пов’язані з цим обставини, їх не можна звільними за пунктом 4 частини першої статті 40 КЗпП за прогул без поважної причини. Необхідність зберегти життя та здоров’я працівників і їхніх сімей є відсутністю на роботі з поважних причин.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління 
Державної служби України з питань праці

 

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразки заяв про звільнення з роботи

Трудове законодавство надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
600646

Звільнення під час воєнного стану: підстави і порядок

Звільнення під час воєнного стану в Україні регламентується Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136), адже він має тимчасовий пріоритет над КЗпП. Закон № 2136 вніс зміни й у порядок припинення трудових відносин. Які нюанси необхідно врахувати під час звільнення працівника під час воєнного стану, розберемо у статті
150365

Звільнення працівника у зв’язку зі смертю

Кадровик є свідком різних подій у житті працівників: від одруження, народження дітей до хвороб і смерті. Не дивлячись на смуток від того, що працівник пішов із життя, необхідно правильно оформити припинення трудових відносин, видати родичам трудову та належні виплати. Деталі звільнення померлого працівника роз’яснюємо у статті.
35676

Розірвання строкового трудового договору до закінчення строку його чинності

Строковий трудовий договір роботодавець та працівник укладають на певний період часу. Проте дострокове розірвання такого договору теж можливе. Хто та за яких умов має право це зробити — роз’яснюємо у статті.
24515

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
40043

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді