Відпустка без збереження заробітної плати та подальше звільнення за згодою сторін в умовах воєнного стану

За яких умов роботодавець може звільнити працівника з власної ініціативи та як розірвати трудовий договір

no_money_21_04.jpg

Упродовж періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про відпустки» (п. 3 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136). 

За заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, роботодавець має в обов’язковому порядку надати йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше ніж 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону України «Про відпустки» (п. 4 ст. 12 Закону № 2136).

УВАГА! Якщо працівник не просив про відпустку чи звільнення і не подавав відповідних заяв, роботодавець не має права надавати відпустку чи звільняти працівника за власним бажанням. Розірвати трудовий договір роботодавець може лише за законних підстав. Для припинення трудового договору за угодою сторін потрібне спільне волевиявлення його сторін щодо припинення договору в обумовлений строк.

Звільнення за ініціативою роботодавця можливе лише за наявності підстав, визначених у ст. 40 та ст. 41 КЗпП.

Якщо працівники не виходять на роботу через ведення воєнних дій та пов’язані з цим обставини, їх не можна звільними за пунктом 4 частини першої статті 40 КЗпП за прогул без поважної причини. Необхідність зберегти життя та здоров’я працівників і їхніх сімей є відсутністю на роботі з поважних причин.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління 
Державної служби України з питань праці

 

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про звільнення в зв’язку з переїздом

Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
16441

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
50890

Звільнення з роботи під час відпустки

Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
65345

Звільнення працівника за невідповідність займаній посаді

Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.
17704

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді