Працівник відсутній на роботі понад чотири місяці загалом, а не поспіль. Чи можна його звільнити?

Ні. Роботодавець може припинити трудовий договір із працівником через його відсутність на роботі та відсутність інформації щодо цього понад чотири місяці поспіль (п. 8-3 ч. 1 ст. 36 КЗпП).
Як оформити копію наказу про звільнення
Щоб звільнити працівника через тривалу відсутність, роботодавець має дотримати одночасно дві обов’язкові умови:
- працівник відсутній на роботі понад чотири місяці поспіль після 19 липня 2022 року;
- упродовж цих чотирьох місяців у роботодавця немає інформації про причини відсутності; при цьому не має значення, з поважної чи неповажної причини відсутній працівник.
За умови, що працівник відсутній декілька разів та має кілька подібних періодів, які в сумі дорівнюють або перевищують чотири місяці, роботодавець не зможе дотримати першу з двох обов’язкових умов. Відтак, звільнити працівника за цією підставою не можна. Такої думки дотримують також Мінекономіки (лист від 21.08.2022 № 4712-06/60662-07) та Держпраці (лист від 12.08.2022 № 3055/4/4.1-22а).
Олена Петровська,
експерт із кадрових питань
Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.