Як визначити розмір доплати за тимчасове суміщення посад

Що передбачає суміщення посад та як його оплачувати

money_18_04.jpg

Доплату за суміщення професій (посад) або виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника провадять працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, в установі, організації (далі –– підприємство) поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою посадою чи обов’язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи (ст. 105 КЗпП).

✍️ Зразки документів для кадровика

Суміщення посад на одному підприємстві передбачає виконання працівником разом зі своєю основною роботою за трудовим договором додаткової роботи за іншою професією (посадою) у межах робочого часу за основною роботою на одному і тому самому підприємстві.

Розміри доплат за суміщення посад чи виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах, зазначених у колективному договорі (ч. 2 ст. 105 КЗпП). Здебільшого доплату за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника встановлюють у межах однієї категорії посад. У наказі обов’язково визначають, який саме обсяг додаткових обов’язків виконуватиме працівник за посадою тимчасово відсутнього працівника.

Залежно від складності, характеру, обсягу виконуваних робіт, витрат основного робочого часу роботодавець визначає конкретний розмір доплати. Доплати можете встановлювати кільком працівникам у межах економії за тарифною ставкою окладом — до 100% тарифної ставки окладу, посадового окладу тимчасово відсутнього працівника.

Для встановлення розмірів доплат за суміщення професій, посад, розширення зони обслуговування, за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників без звільнення від своєї основної роботи на підставі колективних договорів використовують усю економію фонду заробітної плати за відповідними посадами (п. 6.3.6. Галузевоїугоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016–2020 рр., Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2021–2025 рр.).

Якщо відповідно до статті 105 КЗпП у колективному договорі не були визначені умови щодо розміру доплат за виконання працівником разом з основною роботою додаткової роботи за іншою професією чи посадою (суміщення професій, посад) чи обов’язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення від основної роботи, розмір доплати за цю роботу, яка була виконана за розпорядженням власника або з його відома, визначає суд з огляду на її складність, характер, обсяг; ступінь використання робочого часу та тарифну ставку працівника. На це вказує судова практика –– пункт 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.12.1999 № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці».

За матеріалами ГУ Держпраці у Дніпропетровській області

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про суміщення посад

Доручити працівникові додаткову роботу на умовах суміщення посад роботодавець може або за погодженням з працівником, або, прийнявши одностороннє рішення про це — у порядку зміни істотних умов праці відповідно до вимог КЗпП. Зразок наказу про суміщення посад 2024 — у статті.
144308

Суміщення професій та посад

На підприємстві працівник може виконувати, крім основних обов’язків, ще й додаткову роботу. Така діяльність у трудовому законодавстві називається «суміщення професій (посад)». У чому полягає суміщення професій і посад, скільки посад можна суміщувати одночасно та чи передбачена законодавством доплата за суміщення посад, — дізнаєтесь у статті.
92713

Зразок заяви працівника на суміщення посад

Суміщення посад може запроваджуватися як за згодою з працівником, так і за одностороннім рішенням роботодавця. Продемонструймо на прикладі, як написати заяву на суміщення посад за ДСТУ 4163:2020
54615

Сумісництво та суміщення: принципова різниця, яку необхідно врахувати

Сумісництво і суміщення професій і посад є досить проблемним питанням для працівників кадрових служб. Нерідко сумісництво та суміщення в трудовому праві плутають або, ще гірше, ототожнюють їх. У статті ви знайдете все про сумісництво і суміщення, порівняльна характеристика яких є дуже важливою. Отже, сумісництво і суміщення: в чому різниця?
100398

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді