Відмова в працевлаштуванні: що є законним?

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Держпраці розповіла про порушення законодавства

image58

Трудові відносини в умовах воєнного стану за новим законом: навігатор для кадровика

Право громадян України на працю (тобто можливість заробляти собі на життя працею, яку особа вільно обирає або на яку вільно погоджується) гарантоване Конституцією. А будь-яке пряме або непряме обмеження трудових прав при укладенні, зміні та припиненні трудового договору не допускається.

Державна служба України з питань праці надала роз'яснення щодо порушення прав громадян необґрунтованими відмовами.

Важливо знати кадровику

Убезпечте себе від штрафів та порушень

image68

exclamation-mark.pngЯк скласти оголошення про вакансію без дискримінації та вберегтися від штрафу в 10 мінімальних зарплат

Необґрунтована відмова — це відмова без будь-яких мотивів або з підстав, що не стосуються кваліфікації чи професійних якостей працівника, або ж з інших підстав, не передбачених законом. Водночас законодавством можуть встановлюватися вимоги щодо віку, рівня освіти, стану здоров’я працівника. 

Кодекс законів про працю України забороняє саме необґрунтована відмову в працевлаштуванні. Тож кожна особа, якій було відмовлено в прийнятті на роботу, може вимагати письмового повідомлення про причину такої відмови від власника або уповноваженого ним органу, або фізичної особи, що використовує найману працю. А в разі порушення законодавства про працю (якщо йдеться про необґрунтовану відмову в прийнятті на роботу) така особа може безпосередньо звернутися до місцевого загального суду з позовом.

Зауважимо, на час дії воєнного стану слід враховувати такі особливості:

  • умова про випробування працівника може встановлюватися для будь-якої категорії працівників при укладенні трудового договору;
  • роботодавці можуть укладати з новими працівниками строкові трудові договори (у період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника).

Це дозволяє оперативно залучити до виконання роботи нових працівників, адже низка співробітників підприємства може евакуюватися в іншу місцевість, перебувати у відпустці, простої, тимчасово втратити працездатність або ж з особою може зникнути зв'язок.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління

Державної служби України з питань праці

Щорічні додаткові відпустки за шкідливі умови та за особливий характер: кому, скільки та як надавати

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи і прийняття на нове місце у той самий день

Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
25412

Дистанційна робота: особливості оформлення

Дистанційна робота набула нового значення, адже в умовах воєнного стану стала одним із правомірних механізмів продовження бізнесу. Що ж таке дистанційна робота та як правильно оформити дистанційну роботу? Чи регулюється дистанційна робота КЗпП? Які особливості має дистанційна робота в умовах війни? Відповіді на усі питання — у статті.
65678

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2025.
145722

Колективний договір

Порядок укладання колективного договору викликає у роботодавців безліч запитань. Як має виглядати типовий колективний договір? Колективний договір: обов'язковий чи ні? Чи потрібно реєструвати колективний договір? Чи передбачено відповідальність за відсутність колективного договору? Знайдіть відповіді у статті
182177

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді