У Держпраці розповіли, що робити при втраті трудової книжки

Наразі чинний порядок ведення трудових книжок, затверджений ще у 1993 році

image60

Як працювати з трудовими книжками під час воєнного стану

Облік трудової діяльності нині здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (ст. 48 КЗпП України). Водночас наразі триває перехідний період, тож трудові книжки працівників і надалі зберігаються на підприємства. Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.93 № 58 продовжує діяти.

Якщо особа загубила трудову книжку, про це слід негайно заявити власнику або уповноваженому ним органу за місцем останньої роботи. Іншу трудову книжку або вкладиш до неї з написом «Дублікат» в правому верхньому кутку першої сторінки видадуть впродовж 15 днів. 

Дублікат заповнюється за загальними правилами. Загальний стаж роботи записується сумарно (зазначається лише часу без уточнення, на якому підприємстві та коли особа працювала).

Окремим випадком видачі дубліката є відсутність доступу до трудової книжки внаслідок  надзвичайної ситуації, передбаченої Кодексом цивільного захисту України, або проведення антитерористичної операції на території, де працював працівник. У разі відновлення доступу до трудової книжки записи з дубліката про періоди роботи переносяться до трудової книжки, а на  першій сторінці дубліката ставиться відмітка «Дублікат анульовано». Це засвідчується печаткою роботодавця за останнім місцем роботи, після цього дублікат повертається власнику.

checkbox-152187_640.png Скачайте зразок акту про зіпсуття трудової книжки

Водночас окремих положень щодо відновлення документів, втрачених в зоні бойових дій під час воєнного стану, порядок ведення трудових книжок не передбачає.

За матеріалами Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96921

Заповнення трудової книжки при першому працевлаштуванні

Працівник, влаштовуючись на нове місце роботи, зобов’язаний надавати трудову книжку (за наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (ч. 2 ст. 24 КЗпП)
21709

Порядок заповнення трудової книжки

Трудова книжка — це літопис невтомної праці особи. Тож ставитися до заповнення трудової книжки кожен кадровик має вкрай відповідально. До уваги — основні вимоги до заповнення та відповідальність за неналежне ведення трудової книжки.
72332

Оформлення запису в трудовій про прийняття строковика на час відпустки з вагітності та пологів основної працівниці

Буде помилкою вказати у трудовій, що працівницю прийняли за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів. Як тоді зробити правильний запис?
17254

Як зробити запис в трудовій книжці про звільнення за власним бажанням

Запис про звільнення за власним бажанням в трудовій книжці повинен відображати точне формулювання законодавчої норми про звільнення з цієї причини. Які варіанти запису про звільнення за власним бажанням можуть бути та зразки таких записів, — у статті.
129183

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді