Як оплатити лікарняний під час простою
ПФУ нагадує, що право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи — громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачає міжнародний договір України, згоду на обов’язковість якого надала Верховна Рада України. Це право виникає з настанням страхового випадку під час роботи (зокрема, час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачає закон (ч. 1 ст. 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі ― Закон № 1105).
Допомогу по тимчасовій непрацездатності надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату зарплати чи доходу (ч. 1 ст. 15 Закону № 1105).
Простій — це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ст. 34 КЗпП).
Час простою не з вини працівника, в т. ч. на період оголошення карантину, встановленого КМУ, оплачують з розрахунку не нижче від 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) (ч. 1 ст. 113 КЗпП).
Отже, під час оплачуваного простою працівник не втрачає заробітку. Тому й призначати допомогу по тимчасовій непрацездатності та компенсувати втрачений заробіток немає підстав (Лист ПФУ від 22.02.2023 № 2800-030401-8/9101).
Лікарняний у зв’язку з вагітністю та пологами, виданий під час простою, оплачують повністю. У разі надання застрахованій особі відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами у період простою підприємства, установи, організації не з вини застрахованої особи, щорічної (основної чи додаткової) відпустки, відпустки без збереження зарплати, додаткової відпустки у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, допомогу по вагітності та пологах надають з дня, коли виникло право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами (ч. 3 ст. 18 Закону № 1105).
Отже, роботодавець на підставі листка непрацездатності зобов’язаний надати працівниці відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами та особисто або через уповноважених ним осіб призначити допомогу по вагітності та пологах за період відпустки.
Олена Петровська