Спеціалістам відділу кадрів слід зважати на воєнний стан в Україні під час усіх виробничих процедур. Повномасштабне вторгнення росії змінило не лише умови працевлаштування та роботи, а й формат звільнення працівників.
Як звільняти працівників під час воєнного стану
Одночасно правові аспекти звільнення зафіксовані і в Кодексі законів про працю України, і в Законі «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Чим саме слід керуватися в кожній конкретній ситуації, розповідаємо за посиланням.
Роботодавцеві варто враховувати, де розташоване підприємство та де саме перебуває співробітник. Ми підготували детальні поради з урахуванням цих обставин.
Підприємство чи працівник перебувають в окупації або в зоні активних бойових дій
Під час оформлення документів на звільнення радимо скористатися вже готовими бланками.
Також радимо перевірити себе, використовуючи розроблений фахівцями алгоритм під час звільнення (деталі — у консультації).
Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.