Допомогу по вагітності та пологах призначають на основі листка непрацездатності, якщо причиною непрацездатності власне визначені вагітність та пологи. Така підтримка має повністю або частково компенсувати втрату заробітної плати за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Розмір допомоги становить 100 % середнього доходу.
Праця жінок у мирний та воєнний час: дороговкази для кадровика
Допомога по вагітності та пологах належить до страхових виплат у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і, згідно з Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», право на таку допомогу мають застраховані особи.
При цьому Пенсійний фонд України дає таке визначення:
Застраховані особи — фізичні особи, які, згідно із законодавством, підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачують (або за яких сплачуються) страхові внески.
Тож, щоб отримати допомогу по вагітності та пологах, жінка повинна:
- мати статус застрахованої особи;
- не мати заборгованості зі сплати єдиного внеску (за період до видачі листка непрацездатності — за місяці розрахункового періоду, а також місяць видачі листка непрацездатності).
При цьому в ПФУ уточнили, що розрахунковим періодом називають 12 календарних місяців, що передують місяцю надання декретної відпустки.
Оскільки відомості про нарахування та сплату єдиного внеску відображаються в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування через кілька місяців з моменту сплати, підтверджувати відсутність боргів потрібно документально.
- Як оформити е-лікарняний з вагітності та пологів, якщо працівниця перебуває в декретній відпустці
- Чи зберігати за увільненою працівницею-військовослужбовцем робоче місце, якщо вона перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами
- Як надавати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами в період відпустки без збереження зарплати
Так, жінка, яка провадить незалежну професійну діяльність, повинна мати довідку з територіального фіскального органу про відсутність заборгованості по сплаті єдиного внеску та копії відповідних податкових декларацій (до них має бути включено інформацію про нарахований єдиний внесок), а також копії платіжного документу про сплату єдиного внеску.
Умовою для права на допомогу по вагітності та пологах є настання 30 тижнів вагітності під час перебування в статусі особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.
За матеріалами Пенсійного фонду України